دوشنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۷

 مدتی پیش که برای نهایی شدن چاپ کتاب جدیدمان به نام "چگونه مدیر بهتری باشیم" به دفتر انتشارات فدک ایساتیس با مدیریت آقای مجیدرضا زروئی در منطقه انقلاب تهران رفته بودیم، ایشان کتابی را به ما معرفی و هدیه کردند که خواندن آن پایه‌گذار تغییرات زیادی در افزایش کیفیت ارائه مشاوره و آموزشهای ما به مخاطبان‌مان بود.

در ابتدا قصد داشتم خلاصه ای از این اثر ارزشمند را در بخش "معرفی کتاب ماه" در سایت قرار دهم ولی محتوای جذاب و کاربردی کتاب از یک سو و گروهی از مخاطبان وبسایت مدیرسازان که زمان کمی برای مطالعه کل کتاب را دارند از سوی دیگر مرا برآن داشت که مطالب را طوری طراحی کنم که همه عزیزان از آن بهره ببرند و در صورت علاقه‌مندی به تهیه این کتاب اثربخش ترغیب شوند. پس تصمیم گرفتم مطالب را بصورت مقاله در سایت قرار دهم.

در این مقاله به عواملی که باعث می‌شود افراد نتوانند دانش و تخصص خود را به مرحله اجرا در آورند خواهم پرداخت و در پایان سه نکته کاربردی که در تمامی جلسات مشاوره مدیرسازان به افراد می‌گوییم را توضیح خواهم داد.

مجموعه مدیرسازان در طی دوران کاری خود، همواره مورد تشویق و تمجید اشخاص و مجموعه هایی بوده که با آنها همکاری داشته، اما در مقام یک گروه مشاوره یکی از معیارهای سنجش موفقیت خودمان، این بوده که مخاطبان چه مقدار از توصیه ها و آموزش‌های ما را به کار گرفته‌اند.

کتاب "عملی کردن دانسته ها " نوشته کن بلانچارد، پاول ج‌.میر، دیک روت از نشر آوین به تفسیر این موضوع می پردازد که چرا بسیاری از ما نمی‌توانیم دانش و تخصصی را که با خواندن کتاب‌ها، شرکت در جلسات مشاوره، دیدن فیلمها یا گذراندن سمینارها می آموزیم را به مرحله اجرا درآوریم. نویسندگان این کتاب به سه دلیل اشاره می کند که عبارتند از :

تلنبار شدن اطلاعات :

یکی از دلایلی که چرا مردم به چیزی که یاد می‌گیرند فورا عمل نمی‌کنند، انباشتگی اطلاعات است. آنها از تلنبار شدن اطلاعات در مغزشان خسته می شوند. یکی از دام های مرسومی که مردم را به درون خود می‌کشد انباشت دانسته هاست. چون مطالعه یک کتاب جدید، شنیدن یک فایل صوتی، یا رفتن به یک سمینار آسان است. اطلاعات آسان به دست می آیند، اما تغییر در رفتار و عملکرد به این آسانی‌ها نیست. کسب اطلاعات به مراتب مفرح تر از به کار بستن آن است. اما این تنها دلیلی نیست که مردم به دانسته هایشان عمل نمی کنند . دلیل دوم می‌تواند مهم تر باشد .

انباشتگی اطلاعات

فیلتر سازی منفی :

همه ما کم‌و بیش دارای سیستم پردازش معیوبی هستیم . یا جور دیگر بگویم هرگاه نکته مثبتی بیاموزیم از اندیشه های بدبینانه حتی درباره خودمان رنج می‌بریم. در نتیجه آن نکته مثبت را بی ارزش می‌بینیم یا باورش نمی‌کنیم. این نگرش منفی ما را دائما عقب نگه میدارد. از آنجایی که بدون شک شاهد بوده اید که این نوع نگرش در مقابل هر تغییری مقاومت نشان میدهد. بدون یک نگرش باز و بی تعصب و مثبت، شما هیچ گاه نخواهید توانست به فاصله میان دانش و عمل فایق آیید. در واقع ما به طور معمول اطلاعات افزوده را جانشین تغییر می‌کنیم . چون دسترسی به اطلاعات راحت تر است . آن گاه افکار منفی‌مان وارد عمل می‌شود و انگیزه مان را در به کار بستن آنچه می‌دانیم سست می‌کند.

فیلتر منفی

 

عدم پیگیری :

آخرین دلیلی که ما دانسته هایمان را به کار نمی‌بندیم "عدم پیگیری" است. همه کسانی که سیگار می‌کشند از مضرات آن با خبر هستند و همه آنها نگرش مثبتی نسبت به ترک سیگار دارند ولیکن نمی‌توانند آن را ترک کنند چون سخت است. چون به آن عادت کرده اند و این عادت در تار و پود زندگی شان ریشه دوانده است. تغییر عادت یا رفتار نیازمند تلاشی واقعا سخت و با تمرکز است. اغلب مردم نمی‌دانند چگونه از مقاصد خوب خود برای تغییر عادتها و رفتارهای‌شان استفاده کنند.

عدم پیگیری

حالا که عوامل اصلی عملی نشدن دانسته ها را بطور خلاصه شناختیم، به کلید غلبه بر این سه عامل خواهیم پرداخت.

قدرت تکرار :

تکرار یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم ، "تکرار فاصله دار" که برخی آن را شرطی سازی رفتاری و یا تقویت درونی می‌نامند ، "مادر تمام مهارت‌ها" و "مادر تغییرات دائمی" است. یک عبارت هر قدر هم تاثیر دائمی داشته باشد تاثیرش بسیار اندک خواهد بود پس باید بارها و بارها تکرار شود تا در ذهن بنشیند. این تاثیر نه بلافاصله بلکه پس از گذشت یک دوره زمانی خود را نشان می‌دهد.

شرکتهای تبلیغاتی دائم از این تکنیک استفاده می‌کنند. آنها این تکرارها را "اثرگذار" می‌دانند. آنها دریافته‌اند که جنسی که می‌فروشند باید بارها و بارها در معرض دید مردم قرار گیرد تا شناخته شود و آنان را به خرید ترغیب کند.

 

3 راه حل کاربردی به کار بستن دانسته ها که ما در اولین جلسه مشاوره مان به همه می‌گوییم :

سه ساعت پس از اتمام جلسه مشاوره یک شنونده بسیار دقیق هم فقط 50% از آنچه را شنیده است به خاطر می آورد. 50 % از همین محفوظات هم تا 24 ساعت بعد به فراموشی سپرده میشود و در پایان ماه ، فقط کمتر از 5 درصد موضوعات جدیدی که در جلسات شنیده شده در خاطر شما میماند.

راه حل شماره 1 :نت برداری

ما به همه مشاوره گیرندگان‌مان اصرار می‌کنیم که از مطالبی که گفته میشود نت برداری کنند.

تجربه نشان داده است، بسیاری از کسانی که از جلسات نت برداری می‌کنند پس از هر جلسه یادداشت‌ها را بایگانی می‌کنند و بعد که از آنها می‌خواهیم در مورد موضوع بحث جلسه گذشته توضیح دهند، ابتدا زمانی را به دنبال مطلب یادداشت شده می‌گردند و سپس اگر آن را پیدا کنند به سختی می‌توانند خط خودشان را بخوانند و اصلا سر در نمی آورند چه نوشته اند ! یعنی در واقع یادداشت هایشان همه عبث بود.

 

راه حل شماره 2 :راه حل کلیدی

طی 24 ساعت پس از جلسه مشاوره نوشته ها را بازخوانی کنید و آنچه برای شما حکم "راه حل کلیدی" دارد را خلاصه نویسی کنید.

 

راه حل شماره 3 :انتقال اطلاعات به دیگران

اطلاعات‌تان را به دیگران منتقل کنید. یکی از راههای ساده این است که در کمتر از یک هفته پس از پایان جلسه مشاوره، تمام افراد مهمی را که در محیط کارتان هستند جمع کنید و مطالب جدیدی را که از مشاوره آموخته اید به آنان بیاموزید. یکی از بهترین راه های یادگیری اطلاعات جدید، به اشتراک گذاری و در نهایت آموختن به دیگران است.

برای مطالعه بیشتر می توانید کتاب زیر را مطالعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

با تشکر

کاوه حیدری

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.

افرادی که نظر داده اند

  • مهمان - kaveh

    ba sepas

    0 Like
  • مهمان - amirrezamahmoudi

    salam.matlab besiar khobi bood. ba tashakor az shoma

    0 Like

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی