سه شنبه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۶

 یکی از کارهایی که حس استقلال و آزادی رو در انسان تقویت می کند خرید کردن است.

انسان آزاد آفریده شده و آزادی را دوست دارد و این علاقه وی به آزادی ناگزیر او را به سمت حس استقلال سوق میدهد. یکی از کارهایی که حس استقلال و آزادی رو در انسان تقویت می کند خرید کردن است.خیلی از افراد چون در این زمینه آموزشی ندیده اند معیار درستی هم برای خرید ندارند اما گروه دیگر برای خرید کردن معیار و الگویی در ذهن دارند.

 

معیارهایی چون راحتی، رنگ، کارائی، قیمت، خاص و ویژه بودن، ظاهر، عملکرد، تناسب و ... شاخص هایی هستند که بیشتر افراد دارای معیار برای خریدهایشان از آنها استفاده می کنند.

 اما با چه ترتیب و اولویتی؟

 همین سوال ساده و کوتاه در مورد خرید و پاسخ های متفاوت به آن باعث شده که افراد با سطوح هوش مالی مختلف خریدهای خود را مدیریت کنند یا مدیریت نکنند!

 

با اینکه خرید کردن برای خیلی ها کاری لذت بخش است اما خیلی پیش آمده که فرد بعد از خرید خود حتی قبل از استفاده ! از خرید خود پشیمان شده !

 آیا به دلائلش فکر کردید؟  به نتیجه ای هم رسیدید؟ آیا چنین خریدهایی باعث شده که یک الگوی ذهنی صحیح خرید برای خود انتخاب کنید؟

 

قبل از اینکه در مورد اولویت بندی و الگوی ذهنی خرید صحبت کنم به جمله ای ساده اما عمیق و کاربردی، اشاره می کنم که به کمک آن بتوانید خریدهای خود را هوشمندانه مدیریت کنید.

 

چیزهایی را بخرید که در خدمت شما باشند !

 

اگر ما وسیله ای را خریداری کنیم که در خدمت ما نباشد و باری از دوش ما برندارد نه تنها باعث شادی و لذت ما نمی شود بلکه موجبات عدم آرامش ما را نیز فراهم می آورد.

 و اما الگوی ذهنی خرید چیست ؟

 

 اصولا" اگر الگوی ذهنی ما در هر خرید به ترتیب، کارائی و عملکرد، راحتی و دوام، تناسب و در نهایت "ظاهر"آن باشد،قطعا" شادی نیز پیشاپیش به ما هدیه خواهد شد؛ اما اگر شاخص "ظاهر"در اولویت اول قرار بگیرد و کارائی در اولویت های بعدی ناخودآگاه خودتان برای حضور یک حاکم جدید دعوتنامه فرستاده اید.

 

 

اگر خرید شما بتواند بر شما حکومت کند هر از چندگاهی باعث ناراحتی شما می شود. اگر دقت کنید در الگو ذهنی خرید از کلمه "تناسب" هم استفاده شده ، معنی تناسب در خرید چه چیزی می تواند

باشد؟ تناسب در خرید یعنی دارائی ها ما باید متناسب با میزان درآمدهای ما باشد.

 

اگر دارائی های ما و هزینه های انجامی ما مثل وسیله نقلیه،لوازم خانگی،مسافرت،تفریح و ... متناسب با میزان درآمد ما باشد بزرگترین ثروت یعنی حس آرامش را خواهیم داشت.

 افرادی را دیده اید که روزی 12 تا 14 ساعت کار می کنند و آخرین مدل ماشین ظرفشویی بازار را نیز تهیه کرده اند!

 

خانواده هایی را دیده اید تلویزیون 52 اینچی یا به قولی سینمای خانواده دارند اما طی سه سال گذشته هیچگاه بجز مواقع بیماری برای چکاب سالیانه به پزشک و آزمایشگاه مراجعه نکرده اند!

تا به حال افرادی را دیده اید که با 20 میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهیانه 1 میلیون تومان سوار خودروی 70 میلیون تومانی می شوند! بحث ما بر سر خرید جنس گران یا ارزان نیست بلکه قصد ما ایجاد

 

رابطه صحیح خرید کالای متناسب با زندگی و درآمد افراد است.

 

شما تناسب را در کجای مثال های بالا می بینید؟

 من که خیلی تلاش کردم اما فقط بی تناسبی دیدم، اگر شمادر رفتارهای اینچنینی تناسب را یافتید ما را نیز بی نصیب نگذارید.

 بی تناسبی در خرید است که باعث حاکم  سازی می شود و وقتی هم که حاکم وارد کار میشود دیگر مستقل و درست فکر کردن کار بسیار شاقی می شود، چرا که باید اول نظر حاکم رو تامین کرد و بعد ... گاه یک شلوار یا کاپشن یا کفش یا اتومبیل می‌تواند حاکم شما شود و شادی را از شما و خانواده شما بگیرد.

 

یکی دیگر از اشکالات داشتن حاکم این است که شما شانس داشتن یک خدمتکار را هم از دست می‌دهید و دیگر وسیله های خریداری شده به شما خدمت نمی کنند.

 شاخص دیگری که در تعریف الگوی ذهنی خرید از آن استفاده کردیم "کارائی و عملکرد" بود که با دو سئوال و یک مثال به راحتی ارتباطش را با خرید درک خواهیم کرد.

 

هنگام خرید چقدر به عملکرد های مورد نیاز خود فکر می کنید ؟

 تا به حال چه وسائلی خریده اید که حداکثر از ده درصد عملکرد آن بیشتر استفاده نکردید ؟

 فردی رو می شناسم که برای فقط وصل شدن به اینترنت دانلود و شنیدن و دیدن فایل صوتی و تصویری در سال 1392 یک نت بوک 4.5 میلیون تومانی با شرایط تهیه کرد!؟ (این مثال در مورد خرید گوش موبایل بسیار شایع است)

 

باز با توجه به جمله طلائی این مقاله یعنی :

"چیزهایی را بخرید که در خدمت شما باشد نه اینکه شما در خدمت آن باشید "

سعی کنید وسایلی را به استخدام خود در بیاورید که هم بهتر کار کنند و هم بیشتر با شما بمانند.

 چنانچه تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن برای سایر خوانندگان این مقاله و ما ارسال کنید. آیا شما نیز چنین تجربه ای داشتید؟

  

با تشکر

کیوان ریاحین

1393/07/20

 

 

 

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی