یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ورود کاربران

یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند در این مسیر مفید باشد انجام یک ارزیابی کلی از نقاط ضعف و قدرت خود و صورت دادن یک بازبینی کلی از چگونگی انجام شغل و وظیفه خود، شما به شکلی که در زیر توصیف شده، است.

پرسش‌نامه خودارزیابی

 

بازبینی عملکرد شغلی

شما باید شغل خود و شیوه انجام آن توسط خودتان را به شکل زیر مورد بررسی قرار دهید:

  1. اطمینان حاصل کنید که نسبت به بخش‌های نتایج عمده ، یعنی مهم‌ترین کارهایی که در شغل و وظیفه شما از انتظار می‌رود انجام دهید، اطلاع دقیق و روشن دارید. اگر در این مورد شک دارید از مدیر خود بخواهید این مسئله را برای شما روشن کند.
  2. بفهمید که در هر یک از بخش‌های نتایج عمده از شما انتظار می‌رود به چه چیزی دست پیدا کنید. انتظارات را باید بتوان به شکل اهدافی با نقاط قابل اندازه‌گیری یا استانداردهایی از عملکرد (احکامی کیفی از آنچه عملکرد کارآمد محسوب می‌شود) تعریف کرد. در حالت ایدئال باید از پیش، و به عنوان بخشی از فرایند مدیریت/ارزیابی عملکرد، در مورد این موارد بحث شده و در مورد آن‌ها توافق صورت گرفته باشد؛ ولی اگر این اتفاق نیافتاده است از مدیر خود بخواهید تا برایتان مشخص کند از شما انتظار دارد به چه چیزی دست یابید.
  3. به چارچوب صلاحیتی (Competency Framework) سازمان مراجعه کنید. درباره چگونگی تفسیر مدیرتان از این موارد در قسمت‌های مربوط به شما، با او صحبت کنید.
  4. در فواصل زمانی تقریبا مشخص، برای مثال یکبار در ماه، پیشرفت خود را با ارجاع به اهداف، استانداردها و سرفصل‌های صلاحیتی مورد بازبینی قرار دهید. نقاط قوت و ضعف خود را تحلیل کنید. از خودتان بپرسید که چرا موفق یا ناموفق بوده‌اید و برای بیشتر کردن موفقیت یا پشت سر گذاشتن شکست چه کاری می‌توانید انجام دهید. ممکن است از این طریق موفق به شناسایی اعمالی که می‌توانید انجام دهید یا تغییراتی که می‌توانید با تلاش بیشتر در رفتارتان ایجاد کنید بشوید. شاید هم بفهمید که نیاز به راهبری و هدایت، آموزش یا تجربه بیشتر دارید.
  5. در انتهای دوره زمانی بازبینی و قبل از گفتگوهای مربوط به ارزیابی با مدیر خود، به هر یک از بازبینی‌های دوره‌ای خود و کارهایی که تصمیم‌ گرفته بودید انجام دهید نگاه کنید. ببینید در هر نقطه خاص یا بطور کلی چه کاری باید انجام داد. در این حالت در جایگاهی قرار خواهید گرفت که می‌توانید به پرسش‌های زیر، که ممکن است مدیرتان قبل یا در زمان گفتگوهای ارزیابی مطرح کند، پاسخ دهید:
  • به نظرت کارت را چطور انجام داده‌ای؟
  • بهترین کارایی را در کجا داری؟
  • آیا هیچ بخشی از شغلت وجود دارد که آن را دشوار بیابی؟
  • آیا هیچ جنبه‌ای از کارت وجود دارد که در آن بتوانی از راهنمایی‌های بهتر یا آموزش‌های بیشتر بهره ببری؟

 

برگرفته از کتاب چگونه مدیر بهتری باشیم

نوشته مایکل آرمسترانگ

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی