دوشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

مطالعات در مورد بی‌کفایتی

 دو تحلیل جالب‌توجه در مورد بی‌کفایتی وجود دارد، که اگر مورد مطالعه قرار گیرند، می‌توانند به شما چگونگی جلوگیری یا حداقل کم کردن اشتباهات را نشان می‌دهند.مهم ترین  آنها  با نام اصل پیتر (The Peter Principle) شناخته می‌شود که توسط دکتر لارنس جی پیتر مطرح شده است.

 

اصل پیتر

 دکتر لارنس پیتر در اصل پیتر می‌گوید حد ارتقای افراد در یک نظام سلسله‌مراتبی معمولا سطح بی‌کفایتی آن‌ها است. این نگاه تقریبا بدبینانه برآمده از تجربه او در این مورد است که نظام سلسله‌مراتبی این رفتار را تشویق می‌کند چرا که در این نظام به افراد گفته می‌شود اگر آن‌ها کار خود را به شکلی کارآمد به راحتی انجام می‌دهند، یعنی آن کار برای آن‌ها چالشی به همراه نداشته و آن‌ها باید  بالاتر بروند. اما چنانکه پیتر می‌گوید «مشکل این است که وقتی به کاری می‌رسید که نمی‌توانید آن را خیلی خوب انجام بدهید، آنجا همانجایی است که باقی خواهید ماند و  در شغل خود مشکل خواهید داشت، همکاران خود را خسته کرده و کارآمدی سازمان را کاهش خواهید داد.»

 

شکست دادن اصل پیتر برای خودتان

آیا می‌توان اصل پیتر را شکست داد؟ بله می‌توان ولی کار دشواری است. افراد معمولا پیشنهاد ارتقا را رد نمی‌کنند. اگر هم این کار را بکنند دیگران به آن‌ها مشکوک می‌شوند. در نظر دیگران آن‌ها باید قوی‌تر از این باشند. اما بررسی شرایطی که شما در صورت ارتقا در آن قرار خواهید گرفت امری بسیار منطقی است. شما باید پاسخ‌هایی دقیق به پرسش‌های خود در مورد چیزی که از شما انتظار می‌رود به دست آورید، منابعی که برای دستیابی به آن در اختیارتان گذاشته می‌شود و مشکلاتی که پیش رویتان قرار خواهند داشت دریافت کنید. اگر فکر می‌کنید این خواسته‌ها غیرمنطقی هستند، در مورد آن‌ها گفتگو کنید تا ببینید آیا می‌توان آن‌ها را تغییر داد یا خیر.

تا وقتی خیالتان راحت نشده که می‌توانید کار را انجام داده، یا حداقل در یک دوره زمانی معقول چگونگی انجام آن را فرا بگیرید، کار را قبول نکنید.اگر کسی که پیش از شما آن شغل را در اختیار داشته شکست خورده است، می‌توانید بپرسید چه مشکلی بوجود آمده بود تا از تکرار همان اشتباهات اجتناب کنید.

 

شکست دادن اصل پیتر برای دیگران

اگر در جایگاهی هستید که می‌توانید به دیگران پیشنهاد ارتقا یا شغلی جدید بدهید، باید از اصل پیتر و چگونگی اجتناب از آن آگاهی داشته باشید. شما باید ظرفیت گزینه مورد نظر خود را با نیازهای آن شغل تطبیق دهید و قدم اول در این فرایند باید تحلیل عمیق مهارت‌های مورد نیاز  باشد. این مهارت‌ها باید در دسته‌های زیر قرار گیرند:

 1. مدیریتی – پیش بردن کارها، رهبری، الهام‌بخشی و انگیزه‌بخشی به افراد، شکل دادن به تیم و حفظ روحیه اعضای تیم ایجاد هماهنگی و جهت‌دهی به کارها، استفاده کارآمد از منابع و کنترل رویدادها برای دستیابی به نتایج مورد نیاز؛
 2. تحلیلی – تجزیه مشکلات و رسیدن به نتایج صحیح در مورد اتفاق در حال وقوع و کاری که باید برای آن انجام داد؛
 3. تکنیکی/حرفه‌ای – داشتن درک کافی، نه تنها در مورد همه ترفندهای شغلی بلکه در مورد چگونگی استفاده موثر از دانش افراد دیگر؛
 4. ارتباطات – انتقال موثر پیام؛
 5. مدیریت منابع انسانی – توانایی متقاعد کردن، اشتیاق دادن و انگیزه‌بخشیدن؛ اعتماد، اصالت، فداکاری.

وقتی الزامات شغلی را مشخص کردید، گزینه مورد نظر خود را در برابر هر یک از این شاخصه‌ها بسنجید. در مورد عملکرد او در شغل کنونی هر مدرکی که ممکن است نشانه‌ای از میزان کفایت و توانایی او در این بخش‌ها باشد را بدست آورید. در مورد موفقیت‌ها و شکست‌های او و دلیل آن‌ها اطلاعات کسب کنید.

این فرایند تطبیق باید هرگونه ضعف احتمالی را مشخص کند. سپس شما می‌توانید در مورد این موارد صحبت کرده و در مورد هر گونه کمکی که ممکن است فرد به شکل هدایت و راهبری، آموزش یا تجربه بیشتر به آن نیاز داشته باشد تصمیم‌گیری کنید.

بر پیشرفت فرد در ماه‌های ابتدایی به دقت نظارت داشته باشید. هدف شما باید تشخیص به موقع هرگونه جهت‌گیری خطرناک باشد تا بتوانید به سرعت دست به عمل اصلاحی بزنید.

 

چرا کارها خراب می‌شوند یک خلاصه

دلایل اصلی خراب شدن کارها این موارد هستند:

 • ناتوانی در درس گرفتن از اشتباهات؛
 • بی‌کفایتی به دلیل ارتقا بیش از حد؛
 • انتخاب اشتباه و آموزش ناکافی؛
 • اعتماد به نفس بیش از حد؛
 • کمبود اعتماد به نفس؛
 • بی‌احتیاطی؛
 • تنبلی؛
 • نداشتن دوراندیشی.

 

ناتوانی در درس گرفتن از اشتباهات

قانون مورفی را به خاطر داشته باشید که می‌گوید هر چیزی که بتواند خراب شود، می‌شود. اشتباه اتفاق می‌افتد. چیزی که قابل بخشش نیست تکرار یک اشتباه برای بار دوم است. شما با تحلیل دلیل اشتباه – بدون بهانه‌جویی و بدون انداختن تقصیر گردن دیگران – و با توجه به کارهایی که دفعه بعدی باید و نباید انجام داد از اشتباهات خود درس می‌گیرید.

 

بی‌کفایتی

شما باید همواره به دنبال بهبود انتخاب‌های خود و بالابردن استانداردهای عملکرد در زیردستان خود بوده و از این طریق و همچنین با ارائه آموزش و هدایت و راهبری به آن‌ها در جهت اصلاح نقاط ضعف خاص این افراد، میزان بی‌کفایتی را به کمترین  حد خود برسانید.

اگر در مورد توانایی خود دچار تردید هستید، نقاط قوت و ضعف خود را تحلیل کرده و از هر فرصتی که به دست می‌آورید برای دریافت آموزش و راهنمایی بیشتر از افرادی که به آن‌ها باور دارید استفاده کنید. اگر باز هم فایده‌ای نداشت، تا زمان هست از آن کار بیرون بیایید.

 

انتخاب اشتباه، آموزش ناکافی

اگر شما فرد اشتباهی را برای یک شغل انتخاب کنید او عملکرد خوبی نداشته و دچار اشتباه خواهد شد. شما باید اطمینان حاصل کنید که آن چه از نظر تجربه، صلاحیت، دانش، مهارت و شخصیت بدنبالش هستید دقیقا می‌دانید و به کمتر از آن راضی نشوید.. با استفاده از پرسش‌های کاوشگر از مناسب بودن سطح و نوع تجربه فرد اطمینان حاصل کنید. در مورد جزئیات دستاوردهای او پرسش کنید. بررسی کنید که او در مسیر شغلی خود پیشرفت داشته و در این مسیر هیچ شکست بزرگ یا شکاف عجیبی وجود نداشته باشد. از طریق تلفن با کارفرمای کنونی یا گذشته فرد صحبت کرده و ببینید آیا او در مورد شغل خود، دوره اشتغالش و در صورت لزوم، دلیل ترک شغلش، به شما حقیقت را گفته یا خیر.

اگر نتوانید آموزش‌های ابتدایی مناسب ارائه کرده یا قدم‌های درستی برای شناسایی و برطرف کردن نیازهای آموزشی فرد بردارید، نباید از عملکرد ضعیف او در شغل خود تعجب کنید.

اعتماد به نفس بیش از حد

این مشکل سخت‌تر از همه حل می‌شود. در نیروی هوایی سلطنتی همیشه گفته می‌شود بیشترین احتمال سانحه برای خلبانانی است که اعتماد به نفس بیش از حدی دارند.

نیاز به زمان است تا بفهمید که دلیل قضاوت‌های اشتباه شما این بوده که کاملا مطمئن بوده‌اید که راه‌حل درستی انتخاب کرده‌اید و برای همین هم هیچ تلاشی برای پیش‌بینی یا رسیدگی به موارد غیرمنتظره صورت نداده‌اید. افرادی که اعتماد به نفس بیش از حد دارند معمولا دارای نگاهی تونلی هستند. آن‌ها می‌توانند تا انتهای مسیر را به وضوح ببینند ولی به هیچ عنوان متوجه اتفاقاتی که در اطراف یا پشت سرشان می‌افتد نمی‌شوند.

 

کمبود اعتماد به نفس

تا زمانی که فرد از اساس دارای شایستگی باشد می‌توان بر این مورد غلبه کرد. افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند معمولا نیاز دارند تا دیگران با تاکید بر دستاوردهایشان و روحیه دادن به آن‌ها برای ادامه دادن کار، به آن‌ها کمک کنند. مربی‌های فرد می‌توانند در این موارد به او کمک کنند. 

 

بی‌توجهی

این یک مشکل جهانی است. این مشکل ممکن است به دلیل اعتماد به نفس بیش از حد رخ دهد ولی همه ما تحت فشار یا به این دلیل که فکر می‌کنیم کار پیش رو آسان‌تر از آن چیزی است که واقعا هست، دچار اشتباه می‌شویم. متاسفانه حتی اشتباهات به نسبت کوچک هم ممکن است اعتبار یک فرد را مخدوش و حتی نابود کنند. اگر شما گزارشی به هیئت‌مدیره بدهید که در آن یک اشتباه خیلی مشخص ریاضی وجود داشته باشد، حتی اگر این اشتباه در عین مشخص بودن بسیار کوچک باشد هم، اعتبار کل گزارش شما زیر سوال خواهد رفت. هیچ وقت یک گزارش یا یک نامه مهم را پیش از حداقل یک بار بررسی همه اعداد و همه اطلاعات موجود در آن ارسال نکنید. در صورت امکان از یک فرد دیگر هم بخواهید که این بررسی را انجام دهد.

  

نداشتن دوراندیشی

یکی از دلایل معمول برای اشتباهات همین مورد است. یکی از مسئولیت‌های اصلی شما به عنوان یک مدیر این است که به آینده فکر کنید. شما باید تلاش کنید تا همه احتمالات را پیش‌بینی کرده و برای آن‌ها برنامه‌های احتمالی مناسبی تدوین کنید.

 

 با تشکر

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی