پنجشنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۷

ورود کاربران

 استراتژی چیست؟

استراتژی را می‌توان به عنوان فرایند ادامه‌دار تعیین هدفمندی و جهت‌گیری تعریف کرد. هدف استراتژی هماهنگ ساختن توانایی‌ها و منابع سازمان با فرصت‌های موجود در محیط بیرونی به مفید‌ترین شکل ممکن و حصول اطمینان از این امر است که جنبه‌های مختلف استراتژی با یکدیگر هم‌راستا بوده و یکدیگر را تقویت می‌کنند.

استراتژی را معمولا به عنوان کاری منطقی و قدم‌ به قدم تعریف کرده‌اند که نتیجه آن یک بیانیه رسمی و کتبی است که همچون یک راهنما اهداف بلند مدت سازمان را مشخص می‌کند. بسیاری از افراد هنوز هم اعتقاد دارند تعریف استراتژی همین است ولی این تعریف با واقعیت موجود انطباق ندارد. تدوین استراتژی در عمل هیچ وقت، آنچنان که توسط برخی نویسندگان توصیف شده یا برخی مدیران در راستای آن تلاش کرده‌اند، یک فرایند منطقی و خطی نیست. استراتژی‌ها معمولا چندپاره، تکاملی و تا حد زیادی شهودی هستند. آن‌ها در واکنش به موقعیت‌های در حال تغییر و به شکل عمل و عکس‌العمل بروز پیدا می‌کنند. این به معنای آن نیست که یک رویکرد استراتژیک به مدیریت، آنچنان که در زیر توصیف شده است، رویکردی نامناسب یا غیرقابل دسترس است. گرچه ممکن است فرایند تعیین استراتژی، آنچنان که افراد فکر می‌کنند، فرایندی رسمی نباشد ولی باز هم انجام ارزیابی مستمر از نقطه‌ای که می‌خواهید به آن برسید، چگونگی رسیدن به آن نقطه و در نظر گرفتن بهترین راه متناسب کردن این مسیر با مسیر دستیابی به اهداف سازمانی، امری مطلوب است.

 

مدیریت استراتژیک

هدف مدیریت استراتژیک، چنان که روزابت ماس کانترگفته «به کار گرفتن اعمال کنونی برای آینده» و تبدیل شدن به «عاملان کنش، و اجرا و تثبیت سازوکارهای لازم برای تغییر» است. مسئله اصلی برای کسانی که استراتژی تعیین می‌کنند تشخیص مسائل بزرگتر پیش روی آن‌ها و سپس تصمیم‌گیری درباره جهتی کلی است که باید برای رسیدگی به این مسائل و دستیابی به اهداف تجاری آینده در آن حرکت کرد. آن‌ها نگاهی محدود و بسته ندارند.

مدیریت استراتژیک هم به اهداف و هم به روش‌ها می‌پردازد. از نظر اهداف، چشم‌اندازی از وضعیت یک مورد خاص در چند سال آینده به عنوان هدف مشخص می‌شود. از نظر روش نیز چگونگی محقق کردن آن چشم‌انداز مشخص می‌شود. مدیریت استراتژیک مدیریتی مبتنی بر چشم‌انداز است که کارش خلق و تصویر ایده‌هایی در مورد مقصد حرکت سازمان است. در عین حال مدیریت استراتژیک یک مدیریت تجربی است که در مورد چگونگی رسیدن عملی به آن مقصد تصمیم‌گیری می‌کند. این تصمیم‌گیری به این معنا است که باید در لحظه حاضر چیزهایی به دست بیایند.

کسب‌وکارها و مدیران برای اینکه در آینده موفق شوند باید در زمان حاضر عملکرد خوبی داشته باشند. نگاه مدیریت استراتژیک به آینده است ولی در عین حال به یکپارچه‌سازی فعالیت‌های کنونی در راستای پشتیبانی آن‌ها از یکدیگر در مسیر دستیابی به اهداف لحظه‌ای و بلندمدت نیز توجه می‌کند.

 

مدیران استراتژیک

مدیرانی که عملکردی استراتژیک دارند کسانی هستند که در مورد چیزی که سازمان می‌خواهد به آن تبدیل شود و کاری که آن‌ها می‌توانند برای اطمینان از رسیدن به آن نقطه انجام دهند فکر می‌کنند. آن‌ها دیدگاهی گسترده از نقطه‌ای که به سمت آن حرکت می‌کنند داشته و توانایی دیدن «تصویر کلی»، فراتر رفتن از مشکلات کنونی و دیدن آنچه پیش روی سازمان است را داشته می‌توانند متوجه شوند که کار آن‌ها چگونه از فعالیت‌ها و تلاش‌های دیگران پشتیبانی کرده و آن‌ها را تقویت می‌کند. آن‌ها در عین حال آگاهی دارند که مسئولیت برنامه‌ریزی چگونگی تقسیم منابع (افراد و پول) به شکلی که به اجرای استراتژی کمک کرده، و در مرحله بعد مسئولیت مدیریت این منابع به شکلی که منجر به افزایش قابل توجه ارزش نتایج بدست آمده شوند، بر دوش آن‌ها است.

 

ده کاری که باید برای رسیدن به مدیریت استراتژیک انجام داد

 1. کسب‌وکار خود و محیط رقابتی آن را بشناسید.

 2. نسبت به اهداف کسب‌وکار و برنامه‌های کسب‌وکارتان برای دستیابی به آن اهداف آگاهی داشته باشید.

 3. کاری که انجام می‌دهید را با استراتژی تجاری سازمان همراستا کنید.

 4. بدانید به سوی چه نقطه‌ای حرکت می‌کنید و چگونه به آنجا خواهید رسید.

 5. به خاطر داشته باشید که برنامه‌های استراتژیک رسمی همیشه تضمینی برای موفقیت نیستند؛ آنچه منجر به دستیابی به نتایج می‌شود اجرای آن برنامه‌ها است.

 6. در مورد چگونگی برنامه‌ریزی منابع جهت استفاده از فرصت‌های تجاری به بهترین شکل آگاهی داشته باشید.

 7. در مورد کمکی که می‌توانید در مسیر دستیابی به اهداف مربوط به عملکردهای کلیدی کسب‌وکار داشته و در مورد چگونگی تقویت و حمایت از فعالیت‌های استراتژیک همکارانتان آگاهی داشته باشید.

 8. توانایی پیش‌بینی تغییرات بلند مدت را داشته، به گزینه‌های احتمالی برای روبرو شدن با این اتفاقات و نتایج احتمالی آن‌ها فکر کرده و یک مسیر عملیاتی مناسب انتخاب کنید.

 9. از جزئیات کارهای روزمره بالاتر روید و به جلوتر نگاه کنید.

 10. وضعیت موجود را به چالش بکشید.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی