پنجشنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

آماده شدن برای مصاحبه

اولین چیزی که باید در هنگام آماده شدن برای مصاحبه بخاطر داشته باشید این است که اگر شما دارای الزامات ابتدایی این شغل نبودید اصلا از شما خواسته نمی‌شد تا برای مصاحبه بیایید. این موضوع باید به شما اطمینان لازم را بدهد تا بتوانید در مورد بهترین راه استفاده از این جایگاه ابتدایی برنامه‌ریزی کنید. شما باید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • من چه چیزی برای ارائه دارم که می‌تواند مرا در موقعیتی قوی برای بدست آوردن این شغل قرار دهد؟ این پرسش را با بررسی دانسته‌هایی که از طریق تبلیغات، یا در حالت ایده‌آل از طریق جزئیات بیشتری که کارفرمای مورد نظر ارائه کرده است، در مورد این کار بدست آورده‌اید پاسخ دهید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید باید به دنبال چه چیزی باشید.
 • شایستگی‌های خود برای این شغل را باید چگونه ارائه کنم؟ این پرسش را با آماده کردن یک نوشته کوتاه و 40 یا 50 کلمه‌ای انجام دهید. این نوشته باید بیانگر آنچه شما برای ارائه دارید، آنچه می‌خواهید به آن برسید و دلیل این که این شغل را می‌خواهید باشد. این نوشته چیزی شبیه به این خواهد بود:

من یک مدیر پروژه با تجربه هستم که سابقه کاری معتبرم نشان از تحویل به موقع، دقیق و هماهنگ با بودجه پروژه‌ها دارد. دستاوردهای من در شرکتی که در حوزه‌ای تقریبا مشابه با شما کار می‌کرد، من را تبدیل به گزینه‌ای مناسب برای جایگاه مدیریت ارشد، یعنی جایگاهی که در مورد آن گفتگو می‌کنیم، کرده است.

 • به بعضی سوال‌های معمول چه پاسخی خواهم داد؟ برای مثال:
 • چرا این شغل را می‌خواهید؟
 • از خودتان برایم بگویید.
 • بزرگترین دستاوردتان در شغل کنونی چه بوده است؟
 • نقاط قوت شما چیست؟
 • نقاط ضعف شما چه هستند؟
 • به نظرتان شما چه چیزی می‌توانید به این شغل اضافه کنید؟
 • چه چیزی در این شغل بیش از همه برای شما جذابیت دارد؟
 • یکی از مواردی که در شغل خود به یک مشکل بزرگ رسیدگی کرده‌اید را برایم تعریف کنید.
 • می‌خواهید در آینده به کجا برسید؟
 • بیرون از حوزه کاری به چه چیزهایی علاقه دارید؟

برخی از مطالب مورد نیاز برای پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها باید بصورت کلی در نوشته ابتدایی شما هم توضیح داده شده باشند. شاید لازم باشد در مورد این که چگونگی توضیح هر کدام از موارد کمی فکر کنید ولی به هیچ عنوان سعی نداشته باشید تا پاسخ‌ها را حفظ کنید. در هنگام مصاحبه باید به نظر برسد که شما در لحظه قرار دارید و به هر حال هم نمی‌توان مطمئن بود که دقیقا همین پرسش‌ها و به همین شکل از شما پرسیده شوند.

 

ایجاد تاثیر مناسب

تاثیر اولیه‌ای که شما بر روی مصاحبه‌کننده می‌گذارید بسیار مهم است. مصاحبه‌کنندگان معمولا (به اشتباه) اجازه می‌دهند تا واکنش ابتدایی‌شان به شما کل مصاحبه را تحت تاثیر قرار دهد. گفته می‌شود که بسیاری از مصاحبه‌کنندگان تصمیم خود را در 30 ثانیه ابتدایی مصاحبه می‌گیرند. به همین علت هم شما باید تلاش کنید تا از همان ابتدا خود را به شکلی درست و خوب ارائه کنید. کارهایی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید عبارتند از:

 • پوشیدن لباس مناسب – تمیز و نه جلف؛
 • ورود با اعتماد به نفس به اتاق؛
 • دست دادن محکم و برقراری ارتباط چشمی؛
 • داشتن اشاراتی غیرکلامی مثل لبخند (البته نه یک خنده ابلهانه)، پاسخ به مصاحبه‌کننده با تکان دادن سر، خم شدن به جلو در هنگام گوش دادن و پاسخ به پرسش‌ها؛
 • تا جای ممکن عقب نشستن و تکیه دادن به صندلی و قوز نکردن؛
 • نگاه کردن به مصاحبه‌کننده و حفظ میزان بالای ارتباط چشمی.

شما از همان ابتدا باید تصویری با اعتماد به نفس از خود ارائه کنید. این چیزی است که مصاحبه‌کنندگان همیشه به دنبال آن هستند. در طول مصاحبه هم شکل پاسخگویی شما به پرسش‌ها باید نشان دهنده اطمینان شما از توانایی خود و مناسب بودن شما برای این شغل باشد. هر چه ماهرانه‌تر سخن بگویید، البته بدون این که به نظر برسد دارید زبان‌بازی می‌کنید، جایگاه بهتری خواهید داشت.

 

پاسخگویی به پرسش‌ها

یک مصاحبه‌کننده خوب از شما پرسش‌هایی خواهد پرسید که شما را تشویق به حرف زدن و آشکار کردن نقاط قوت و ضعف خود می‌کنند. برخی افراد تنها با حرف زدن یک شغل را از دست می‌دهند و برای همین هم باید حواستان باشد که بیش از حد حرف نزده و وارد جزئیات نشوید. پاسخ‌هایی که ارائه می‌کنید تا جای ممکن موجز، روشن و با اعتماد به نفس باشند.

از جملات مثبت استفاده کرده و اطلاعاتی مثبت در اختیار بگذارید. شما باید نظرات و توانایی‌های خود را به شکلی متقاعدکننده ارائه کنید. اگر پیش از جملاتتان از عباراتی مثل «من احساس می‌کنم»، «من فکر می‌کنم» یا «شاید» استفاده کنید جایگاه خود را ضعیف‌تر کرده‌اید. البته اگر زیادی باد به غبغب بیاندازید و همه جملاتتان را با «من» شروع کنید هم این خطر وجود دارد که به نظر بیاید فردی لاف‌زن و خودبزرگ‌بین هستید.

گرچه شاید گفتن «من انجام دادم» قوی‌تر از «ما انجام دادیم» باشد ولی می‌توان با استفاده از جملاتی همچون «تجربه من نشان داده که من....»، «همکارانم به من می‌گویند که....»، «رئیسم یک بار گفت...» یا «تیمی که من رهبری آن را برعهده داشتم توانست...» تصور خودبزرگ‌بین بودن را کاهش داد.

یکی از دشوارترین پرسش‌هایی که ممکن است از شما پرسیده شود پرسش در مورد نقاط ضعف شما است. شما نمی‌توانید ادعا کنید که هیچ نقطه ضعفی ندارید. بخاطر داشته باشید که همیشه وزن اطلاعات منفی نزد مصاحبه‌کننده بیشتر از اطلاعات مثبت خواهد بود. با این که مصاحبه‌کنندگان معمولا در مورد نقاط ضعف شما پرسش می‌کنند ولی شما باید تنها به یکی از آن‌ها اقرار کنید.

رویکردی که شما باید پی بگیرید واکنش نشان دادن به پرسش‌ها است و نه جواب دادن به آن‌ها. منظور این است که شما باید روی اطلاعاتی که در مورد خود می‌دهید کنترل داشته باشید. با یک مثال شاید این رویکرد مشخص‌تر شود: جوابی که شما به پرسش مطرح شده در مورد نقاط ضعف خود می‌دهید باید شبیه به این باشد:

 • یکی از خصوصیات شخصیتی یا فردی کاملا مشخص خود را انتخاب کنید؛
 • آن خصوصیت را به قدری گسترش دهید که تبدیل به یک ضعف بشود؛
 • آن را در گذشته‌های دور قرار دهید؛
 • نشان دهید که چطور بر آن ضعف غلبه کرده‌اید؛
 • تایید کنید که این خصوصیت دیگر یک مشکل به حساب نمی‌آید.

 

پایانی موفق

معمولا در انتهای مصاحبه از شما می‌خواهند تا اگر پرسشی دارید مطرح کنید. با مطرح کردن پرسش‌هایی تکراری در مودر سازمان یا شغل مورد نظر حوصله مصاحبه‌کننده را سر نبرید. به جای این کار پرسش‌هایی مثبت مطرح کنید که به شکلی هوشمندانه بر پایه این فرض بنا شده‌ باشند که شما شغل را به دست آورده‌اید. پرسش‌هایی همچون «اولویت‌های من وقتی و نه اگر به شما پیوستم چه خواهند بود؟» و «از من انتظار دارید در یک سال اول به چه چیزی دست پیدا کنم؟»

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی