شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

بهبود مهارت‌هایتان

شما چگونه می‌توانید توانایی خود در حل مشکلات را بهبود بخشید؟ برای این کارچند روش اصلی وجود دارند که باید از آن‌ها استفاده کنید.

 

توانایی تحلیلی خود را بهبود بخشید

معمولامی‌توان یک موقعیت پیچیده را از طریق تقسیم کردن کلیت آن به اجزای سازنده‌اش حل کرد. چنین تحلیلی باید مبتنی بر واقعیات باشد، گرچه همانطور که پیتر دراکر اشاره می‌کند شاید مجبور باشید در آغاز تلاش خود برای درک دلایل یک مشکل، کار خود را با یک حدس و فرضیه شروع کنید. حتی اگر از افراد بخواهید که از ابتدا بدنبال واقعیت‌ها و حقایق موقعیت باشند، آن‌ها احتمالا به دنبال واقعیت‌هایی هماهنگ با نتیجه‌ای که از قبل به آن رسیده بودند خواهند گشت.

تا وقتی که نظرات ابتدایی بلافاصله ابراز شده و سپس در برابر واقعیت‌های موجود سنجیده شوند، می‌توانند نقطه شروع خوب و مناسبی برای شما باشند.

هر فرضیه را تحلیل کرده و بخش‌هایی که باید مورد مطالعه و آزمایش قرار بگیرند را جدا کنید.

آن چیزی که در انتها باید در انتها حاکم شود «قانون موقعیت» (Law of the Situation) مری پارکر فولت - یعنی منطق واقعیت‌ها و رویدادها - است. گرچه شما ممکن است کار خود را با یک فرضیه شروع کنید، ولی در هنگام آزمودن آن از شش خدمتکار صادق رودیارد کیپلینگ استفاده کنید:

«من شش خدمتکار صادق دارم

(و هر چه می‌دانم را آن‌ها به من یاد داده‌اند)

نام آن‌ها چه و چرا و چگونه

کِی و  کجا و چه کسی است.»

 

از تخیل خود استفاده کنید

شایدبهترین پاسخی که می‌توان برای یک مشکل پیدا کرد در یک جواب کاملا منطقی نباشد. برای خارج شدن ازخط فکری معمول خود و دستیابی به رویکردها و روش‌های کاملا جدید از تفکر جانبی، قیاس و بارش افکار استفاده کنید.

 

مسائل را ساده نگه دارید

یکی از اولین اصول منطق را به نام تیغ اوکام (Occam's Razor) می‌شناسند. این اصل می‌گوید «نباید تعداد چیزی را اضافه کرد مگر آن که این کار ضروری باشد». یعنی همیشه ساده‌ترین توضیح از میان توضیحات متفاوت را باور و قبول کنید.

 

 

اجرا

یک مشکل تا وقتی که تصمیم صورت گرفته برای حل آن به مرحله اجرا درنیاید، همچنان حل نشده باقی مانده است. نه تنها باید به شیوه انجام کار (یعنی این که کار توسط چه کسی، با چه منابعی و تا چه زمانی انجام شود) بهدقتفکر کرد بلکه باید در مورد تاثیر آن روی افراد درگیر و میزان همکاری آن‌ها هم توجه ویژه داشت. اگر شما یک راهبرد را [به دیگران] تحمیل کنید، همکاری کمتری از سوی آن‌ها دریافت خواهید کرد. بهترین روش این است که کاری کنید تا همه، بصورت مشترک، به یک راهبردی دست پیدا کرده و تمامی طرف‌های درگیر توافق داشته باشند که این راهبرد بهترین راه‌حل برای برای وضعیت موجود است (باز هم قانون وضعیت).

 

 

10 قدم برای حل موثر مشکلات

 1. وضعیت را مشخص کنید – مشخص کنید که چه مشکلی بوجود آمده یا بزودی بوجود خواهد آمد.
 2. اهداف را تعیین کنید – مشخص کنید که برای رسیدگی به یک مشکل واقعی یا احتمالی یا تغییر در شرایط باید در زمان حاضر یا در آینده به چه چیزی دست یافته شود.
 3. چند فرضیه شکل دهید – در مورد دلایل بروز مشکل فرضیه‌هایی مطرح کنید.
 4. اطلاعات واقعی را به دست آورید – کشف کنید که واقعا چه اتفاقی افتاده است و آن را با ارزیابی پیشین خود در مورد چیزی که احتمالا روی داده (یعنی فرضیه‌ای که داشته‌اید) مقایسه کنید. سعی کنید رفتار و انگیزه‌های افراد درگیر را درک کنید. به خاطر داشته باشید که هرکس از جایگاه خود و از نقطه‌نظر احساسات خود (یعنی از چارچوب ارجاع خودش) اتفاقات را می‌بیند. در مورد محدودیت‌ها و قیدهای درونی یا بیرونی تاثیرگذار بر موقعیت اطلاعات بدست آورید.
 5. اطلاعات واقعی بدست آمده را تحلیل کنید – مشخص کنید که چه چیزهایی مربوط به بروز مشکل بوده‌اند و چه چیزهایی نامربوط. دلیل یا دلایل احتمالی مشکل را تشخیص دهید. در برابر این وسوسه که به جای توجه به دلایل ریشه‌ای بروز مشکل توجه خود را روی نشانه‌ها و علائم بروز آن بگذارید، مقاومت کنید. هر پیش‌فرضی را بیازمایید. آنچه پشت مشکل است را بجویید و پیدا کنید.
 6. مسیرهای عملیاتی ممکن را مشخص کنید – دقیقا مشخص کنید که هر مسیر شامل چه چیزی می‌شود.
 7. مسیرهای عملیاتی جایگزین را ارزیابی کنید – میزانی که احتمال دارد منجر به دستیابی به اهداف [مورد نظر] شوند، هزینه اجرای آن‌ها، مشکلات عملی که احتمال بروز آن‌ها وجود دارد و واکنش‌های احتمالی طرف‌های ذی‌نفع به آن‌ها را ارزیابی کند. می‌توان برای این منظور از تکنیک‌های ارزیابی انتقادی (Critical Evaluation Techniques)، استفاده کرد.
 8. بسنجید و تصمیم‌ بگیرید – مشخص کنید که کدام مسیر احتمالا به عملی‌ترین و قابل‌قبول‌ترین راه‌حل ممکن برای مشکل خواهد انجامید. این مرحله معمولا قضاوتی بر حسب سنجش وزن هر راه‌حل است.
 9. اجرا را برنامه‌ریزی کنید – منابع مدیریت پروژه مورد نیاز را در جدول زمانی قرار دهید.
 10. اجرا – بر پیشرفت کار نظارت داشته و موفقیت آن را ارزیابی کنید.

 

 

 با تشکر

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی