شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

خصوصیات فرایند تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری به تحلیل یک موقعیت یا مشکل، تشخیص مسیرهای عملیاتی احتمالی، سنجش آن‌ها و تعیین مسیر مناسب و موردنظر می‌پردازد.

پیتر دراکر می‌گوید:

«هر تصمیم یک قضاوت است. انتخابی است بین چند گزینه مختلف. گرفتن یک تصمیم معمولا انتخابی بین درست و غلط نیست. در بهترین حالت انتخابی خواهد بود میان تقریبا درست و احتمالا غلط؛ ولی بیشتر اوقات انتخابی است بین دو مسیر و راه که هیچ یکبیشتراز دیگری درست نیست.»

شما نباید انتظار رسیدن به نظری یکپارچه و مورد اجماع همه اعضای جمع راداشته باشید و اگر چنین نظری بروز هم پیدا کرد، دلیلی برای خوشحالی وجود ندارد.

بهترین تصمیمات آن‌هایی هستند که از نظرگاه‌های متضاد بیرون می‌آیند. این اولین قانون دراکر در تصمیم‌گیری است: «نمی‌توان بدون وجود مخالفت، تصمیم‌گیری کرد.» شما می‌توانید از تقابل نظرات استفاده کرده و بدین ترتیب از گرفتار شدن افراد در تله‌ شروع کار با انتخاب نتیجه نهایی مورد نظر و سپس جستجو بدنبال اطلاعات و واقعیت‌های همراستا و پشتیبان آن نتیجه جلوگیری کنید.

آلفرد پی اسلون از شرکت جنرال موتورز این مسئله را می‌دانست. او در جلسه‌ای که با یکی از کمیته‌های اصلی خود داشت گفت: «آقایان، فکر می‌کنم همه ما اینجا روی تصمیم توافق داشته باشیم.» همه افراد دور میز سر خود را به نشانه تایید تکان دادند. آقای اسلون ادامه داد «پس پیشنهاد می‌کنم که ادامه بحث روی این موضوع را تا جلسه بعدی به تعویق بیاندازیم تا به خودمان فرصت ایجاد مخالفت و شاید بدست آوردن درک بهتری از معنای کلی این تصمیم داده باشیم.»

 

10 روش برای قاطع بودن

 1. تصمیمات را به سرعت اتخاذ کنید – جک ولش در هنگام مدیریت جنرال الکتریک عادت داشت بگوید «در محیط سریعِ چون برق این روزها، شما آنقدر زمان ندارید که بخواهید به مسائل فکر کنید. روی تصمیم‌ها متوقف نشوید. سبد کارهای خود را خالی کنید تا آزاد شده و بتوانید به دنبال فرصت‌های جدید بروید.... ساکن نمانید. هر کسی که ساکن باشد و سر جای خودش بنشیند، می‌توان تضمین کرد که پاهایش از زیرش در خواهند رفت و با سر زمین خواهد خورد.
 2. از اهمال‌کاری دوری کنید – قرار دادن ایمیلی که در پاسخ به آن باید یک تصمیم گرفت در بخش «خیلی دشوار» کاردکس ذهنی یا واقعی کار راحتی است. از تسلیم شدن در برابر وسوسه پر کردن زمانتان با کارهای جزیی و بی‌اهمیت برای عقب انداختن زمانِ جهنمی پرداختن به یک مسئله ناخوشایند، دوری کنید. شروع کنید. وقتی کارها را شروع کردید می‌توانید با کارِ ناخوشایندِ تصمیم‌گیری بصورت مرحله به مرحله روبرو شوید. معمولا وقتی ما شروع به پرداختن به یک چالش می‌کنیم، رسیدگی به آن آسان‌تر می‌شود. وقتی پنج دقیقه از وقتمان را به آن اختصاص دادیم دوست نداریم فکر کنیم وقتمان را تلف کرده‌ایم و برای همین ادامه داده و کار را تمام می‌کنیم.
 3. انتظار موارد غیرقابل انتظار را داشته باشید – در این حالت است که شما در وضعیت ذهنی مورد نیاز برای پاسخ‌گویی قاطعانه به شرایط جدید قرار می‌گیرید.
 4. قبل از دست زدن به عمل فکر کنید – این کار ممکن است به نظر یک راه مطمئن برای تاخیر افتادن در تصمیم‌گیری باشد ولی افراد قاطع از توانایی تحلیلی خود استفاده می‌کنند تا در مورد وضعیت و ماهیت کاری که باید در واکنش به آن انجام دهند به سرعت به نتیجه برسند.
 5. مواظب پیش‌فرض‌ها باشید – ما معمولا خیلی سریع سراغ نتیجه‌گیری رفته و برای پشتیبانی از نظر خود و چشم‌پوشی از حقایقی که ممکن است با نظر ما متضاد باشند،پیش‌فرض‌هایی را می‌پذیریم.
 6. از گذشته درس بگیرید – از تجربه خود در تصمیم‌گیری استفاده کنید؛ ببینید چه روش‌هایی در گذشته بهتر جواب داده‌اند. با این حال بیش از حد روی مثال‌های گذشته تکیه نکنید. موقعیت‌ها عوض می‌شوند. تصمیم درست دفعه قبل ممکن است این بار تصمیمی اشتباه باشد.
 7. نظام‌مند باشید – چنانکه در فصل 51 توصیف شده، یک رویکرد سفت و سخت حل مسئله انتخاب کنید. این به معنای مشخص کردن اهداف – چیزی که می‌خواهید به آن دست یابید – مشخص کردن شاخصه‌های سنجش دست یافتن یا نیافتن به آن‌ها، دستیابی به اطلاعات و تحلیل آن‌ها، جستجو به دنبال دلایل مشکل یا مسئله به جای تمرکز بر نشانه‌های بروز یافته آن، رشد و آزمودن فرضیه و راهکارهای جایگزین و ارزیابی مسیرهای احتمالی نسبت به اهداف و شاخصه‌ها.
 8. بصورت مفصل در مورد آن صحبت کنید – قبل از آن که یک تصمیم مهم بگیرید به شکل مفصل با کسی که احتمالا با آن مخالفت خواهد داشت صحبت کنید تا هر گونه چالشی که آن‌ها می‌توانند مطرح کنند در نظر گرفته شود (البته شما باید به سرعت نظرات را غربال کنید).
 9. زمانی برای فکر کردن به مسئله کنار بگذارید - تصمیم‌گیری سریع چیزی بسیار خوشایند است ولی شما باید از واکنش‌های احساسی و لحظه‌ای دوری کنید. مکث کنید، حتی اگر شده برای چند دقیقه، تا به خودتان فرصت کافی برای مرور تصمیمی که می‌خواهید بگیرید داشته باشید. در ادامه مطمئن شوید که تصمیم‌تان منطقی و کاملا توجیه‌پذیر است.
 10. عواقب احتمالی را در نظر بگیرید (مدیریت عواقب)  هر تصمیمی عواقبی به همراه خواهد داشت و شما باید با دقت بسیار این عواقب را بررسی کنید. در بررسی شما باید مشخص شود این عواقب احتمالا چه خواهند بود و شما آن‌ها را چگونه مدیریت خواهید کرد. فکر خوبی است که در هنگام تصمیم‌گیری از آنجایی شروع کنید که می‌خواهید در انتها به آن برسید؛ یعنی مقصد نهایی را مشخص کرده و سپس قدم‌هایی که باید برای رسیدن به آن برداشت را پیدا کنید.

 

مدیرسازان

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی