شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

جرات‌ورزی و پرخاشگری

جرات‌ورزی یعنی:

 • ایستادگی بر سر حقوق خود بدون زیرپا گذاشتن حقوق دیگران؛
 • بیان نیازها، خواست‌ها، نظرات، احساسات و باورهای خود به شکلی مستقیم، صادقانه و مناسب.

بدین ترتیب شما وقتی جرات‌ورز باشید، دیگر پرخاشگر نخواهید بود چرا که پرخاشگری به معنای تجاوز یا نادیده گرفتن حقوق افراد دیگر برای رسیدن به هدف خود یا تسلط بر موقعیت است.

رفتار پرخاشگرانه منجر به یکی از این دو واکنش مخرب می‌شود: جنگ یا فرار. به عبارت دیگر، پرخاشگری یا مولد پرخاشگری خواهد بود، که به هیچ جا نمی‌رسد، یا افراد را وادار می‌کند تا با از دست دادن روحیه خود یا با نارضایتی عقب‌نشینی کنند. بدین ترتیب داشتن رفتار پرخاشگرانه هیچ کمکی برای دستیابی به هدفتان، که همان همراه کردن دیگران با شما است، نخواهد کرد.

 

رفتار جرات‌ورزانه

داشتن رفتار جرات‌ورزانه شما را در جایگاهی قرار می‌دهد که بتوانید به شکل درست روی افراد تاثیر گذاشته و واکنشی مثبت به آن‌ها داشته باشید. عبارات جرات‌ورزانه:

 • کوتاه بوده و به اصل مطلب می‌پردازند؛
 • به روشنی نشان می‌دهند که شما پشت چیزی یا کسی پنهان نشده و دارید از سوی خودتان حرف می‌زنید. این اتفاق با استفاده از عباراتی همچون: «من فکر می‌کنم که...»، «من اعتقاد دارم که...»، «من احساس می‌کنم که...» رخ می‌دهد؛
 • نصیحتِبیش از حد آن‌ها را سنگین نکرده است؛
 • برای یافتن نظرات دیگران و آزمودن واکنش آن‌ها به رفتار شما در آن‌ها از پرسش استفاده می‌شود؛
 • بین واقعیت‌ها و نظرات تمایز قائل می‌شوند؛
 • به صورتی مثبت ولی نه جزمی و متعصبانه بیان می‌شوند؛
 • نشان دهنده آگاهی شما نسبت به این موضوع هستند که افراد گوناگون نقطه‌نظراتی متفاوت با شما دارند؛
 • در هنگام نیاز احساسات منفی شما درباره تاثیر رفتار دیگران روی شما را بیان می‌کنند. با عباراتی غیراحساسی و مبتنی بر واقعیتی احساساتی که آن رفتار در شما برمی‌انگیزد را مشخص کرده و رفتاری که ترجیح می‌دهید از سوی آن‌ها دریافت کنید را پیشنهاد می‌دهند؛
 • عواقب رفتار افراد را به شکلی مودبانه ولی محکم به آن‌ها گوشزد می‌کنند.

 

رسیدگی به پرخاشگری

اگر شما با پرخاشگری روبرو هستید، یک نفس عمیق بکشید، تا ده بشمارید و سپس:

 • با آرامش در مورد چیزی که فرد پرخاشگر را اذیت می‌کند اطلاعات کسب کنید؛
 • به روشنی، و باز هم با آرامش، وضعیت را آنگونه که خودتان می‌بینید شرح دهید؛
 • با مشخص کردن این موضوع که شما می‌توانید خود را جای فرد بگذارید و از نقطه نظر او به مسئله نگاه کنید با افراد پرخاشگر همدردی داشته باشید ولی در عین حال به شکلی واقع‌بینانه تفاوتی که میان باور آن‌ها و آنچه شما احساس می‌کنید در واقع روی داده است را توضیح دهید؛
 • اگر رفتار پرخاشگرانه ادامه پیدا کرد، باورها یا احساسات متفاوت خود را مشخص کنید ولی حرف افراد پرخاشگر را قطع نکنید، افراد معمولا با حرف زدن، یا حتی فریاد زدن، خودشان را از حالت پرخاشگرانه خارج می‌کنند و این اتفاق وقتی می‌افتد که آن‌ها ببینند شما واکنشی پرخاشگرانه نداشته و رفتار پرخاشگرانه خودشان هم آن‌ها را به جایی نمی‌رساند؛
 • اگر همه راه‌های دیگر ناموفق بودند، پیشنهاد کنید که موضوع را فعلا کنار گذاشته و پس از صرف زمانی برای آرام شدن دوباره در مورد آن گفتگو کنید.

 

سبک‌های تاثیرگذاری

جرات‌ورزی یعنی جنگیدن برای نظر خود. شما باید به خودتان و کاری که انجام می‌دهید باور داشته و این باورها را با اطمینان و بدون تردید بیان کنید. جرات‌ورزی به استفاده از مهارت‌های تاثیرگذاری توجه دارد.

چهار سبک تاثیرگذاری وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 1. جرات‌ورزی – روشن کردن نقطه‌نظرات خود؛
 2. متقاعد کردن –استفاده از حقایق، منطق و دلیل و برهان برای زدن حرف خود، تاکید روی نقاط قوت آن (فواید آن برای سازمان یا افرادی که با آن‌ها همکاری می‌کنند)، پیش‌بینی هرگونه مخالفت با ضعف‌های آشکار و همراستا بودن منطق.
 3. پل زدن (Bridging) –بیرون کشیدن نقطه نظرات افراد، نشان دادن این که شما می‌فهمید آن‌ها چه می‌گویند و چه می‌خواهند، تقدیر کردن و قدر دانستن از ایده‌های خوب و پیشنهادات، وصل کردن نظرات خود به نظرات دیگران؛
 4. جذب کردن –انتقال دادن شور و اشتیاق خود در مورد ایده‌هایتان به دیگران، ایجاد این احساس در افراد که همه آن‌ها بخشی از یک پروژه جذاب و هیجان‌انگیز هستند.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی