یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ورود کاربران

 

اجزای هوش عاطفی

دنیل گولمان برای هوش عاطفی چهار جزء قائل و است آن‌ها را به شکل زیر مشخص می‌کند:

 1. خودگردانی (مدیریت بر خود) – توانایی کنترل یا تغییر مسیر تکانه‌ها و فضاهای مخرب و نظم بخشیدن به رفتار خود در کنار میل و رغبت به حرکت با انرژی و پایدار به سوی اهداف. شش شایستگی مرتبط با این بخش از هوش عاطفی شامل کنترل بر خود، قابل اعتماد بودن و اصالت، ابتکار، تطبیق‌پذیری-راحت بودن با ابهام –ذهنیت باز نسبت به تغییر و خواست قوی برای دستیابی به اهداف می‌شوند.
 2. خودآگاهی – توانایی شناسایی و درک حالات، احساسات و انگیزه‌های خود و همچنین تاثیر آن‌ها بر دیگران. این بخش به سه شایستگی متصل است: اعتماد به نفس، ارزیابی خود به شکلی واقع‌بینانه و خودآگاهی احساسی.
 3. آگاهی اجتماعی – توانایی درک وضعیت عاطفی افراد دیگر و داشتن مهارت رفتار با آن‌ها بر اساس واکنش‌های عاطفی‌شان. این بخش به شش شایستگی متصل است: همدلی، تخصص در شکل دادن و حفظ استعدادها، آگاهی سازمانی، حساسیت بینافرهنگی، ارزش قائل بودن برای گوناگونی افراد و خدمت به مشتریان و کارفرمایان.
 4. مهارت‌های اجتماعی – تبحر در مدیریت روابط و ایجاد شبکه‌های بینافردی برای گرفتن نتایج مورد نظر از دیگران و دستیابی به اهداف فردی و همچنین توانایی پیدا کردن نقطه‌ای مشترک با دیگران و ایجاد همکاری و توافق میان افراد. پنج شایستگی مرتبط با این بخش عبارتند از: رهبری، تاثیرگذاری در رهبری تغییر، مدیریت اختلافات، تاثیرگذاری/ارتباطات و تخصص در ایجاد و رهبری تیم‌ها.

 

رشد دادن هوش عاطفی: سازمان‌ها چه می‌کنند

وقتی سازمان بخواهد به افراد در رشد هوش عاطفی‌شان کمک کند از قدم‌های زیر پیروی خواهد کرد:

 1. ارزیابی ملزومات شغلی از نظر مهارت‌های عاطفی.
 2. ارزیابی فرد برای شناسایی سطح هوش عاطفی او– بازخورد 360 درجه (یعنی دریافت بازخورد از همکاران، کارفرمایان، مشتریان، زیردستان و همچنین رئیس فرد) می‌تواند منبعی غنی از داده‌ها در این زمینه باشد.برای سنجش سطح هوش عاطفی افراد می‌توان از ابزار‌هایی مثل انبار هوش عاطفی بار آنسود برد.
 3. سنجش آمادگی –حصول اطمینان از آمادگی فرد برای بهبود سطح هوش عاطفی خود.
 4. انگیزه‌بخشی در جهت باور پیدا کردن آن‌ها به مفید و سودمند بودن تجربه آزمایشی برای خودشان.
 5. تبدیل تغییر به امری خودگردان – تشویق افراد به آماده‌سازی یک برنامه آموزشی متناسب با علائق، منابع و اهداف خودشان.
 6. تمرکز بر روی اهداف شفاف و قابل مدیریت –باید روی قدم‌های بدون فاصله از یکدیگر و قابل مدیریت تمرکز کرد و باید این نکته را در خاطر نگه داشت که بدست آوردن یک مهارت جدید امری تدریجی است.
 7. جلوگیری از برگشت به عقب – به افراد نشان دهید که چگونه می‌توانند از برگشت‌های اجتناب‌ناپذیر خود به عقب درس بگیرند.
 8. ارائه بازخورد عملکرد.
 9. تشویق به تمرین و توجه به این نکته که توانایی عاطفی یک شبه بهبود پیدا نمی‌کند.
 10. ارائه الگوهایی از رفتار مورد نظر و مناسب.
 11. تشویق و تقویت – ایجاد فضایی که در آن به فرد برای بهبود دادن خود، پاداش داده شود.
 12. ارزیابی –مشخص کردن شاخصه‌هایی مناسب برای خروجی مورد نظر و سپس ارزیابی عملکرد نسبت به آن‌ها.

 

شما می‌توانید چکار کنید

سازمان می‌تواند کمک بسیاری در این زمینه به شما بکند ولی کارهای زیادی هم وجود دارند که می‌توانید خودتان برای خودتان انجام دهید. برای رشد دادن هوش عاطفی می‌توان ده قدم زیر را برداشت:

 1. بدانید که فقط شما می‌توانید نتایجی که به آن دست پیدا می‌کنید را بهبود بخشید.
 2. با انجام یک خویش‌ارزیابی رسمی، ، خودتان را بهتر بشناسید. به پرسش‌هایی از این دست پاسخ دهید: «چه جنبه‌هایی از عملکرد من خوب پیش می‌روند؟» و «برای بهبود مهارت‌های هوش عاطفی خود (تعامل با دیگر افراد) باید چه کار کنم؟».
 3. بر اساس این ارزیابی به اجزای چهارگانه هوش عاطفی که توسط گولمان تعیین شده‌اند رجوع کرده و رفتار خود و تاثیر آن روی افراد دیگر را تحلیل کنید. پاسخ این پرسش‌ها را بدست آورید: «در مدیریت خود چقدر خوب عمل می‌کنم؟»، «چقدر خودآگاهی دارم؟»، «چقدر آگاهی اجتماعی دارم؟» و «مهارت‌های اجتماعی من چقدر تاثیرگذار هستند؟».
 4. از رئیس، همکاران، زیردستان و مشتریان خود بازخورد بگیرید. سعی کنید تاثیری که روی آن‌ها دارید و نقاطی که آن‌ها فکر می‌کنند شما می‌توانید در آن بهتر عمل کنید را کشف کنید.
 5. روی جنبه‌هایی از رفتار خود تمرکز کنید که در آن‌ها در وهله نخست بیشترین جا برای پیشرفت وجود دارد، و پس از آناحتمال اینکه بتوانید در آن‌ها تغییر ایجاد کنید در حد قابل قبولی است. انتظار نتایج سریع نداشته باشید. تغییر دادن رفتار می‌تواند کاری بلندمدت و طولانی باشد.
 6. به جای پرداختن به کلی‌گویی و تعمیم دادن، به جنبه‌های مشخص و خاص رفتار بپردازید.
 7. در صورت امکان از یک مربی، مشاور یا یک مربیِ مدیریتِ اجرایی کمک بگیرید. بخصوص مورد آخر، یعنی یک مربی مدیریت اجرایی، اگر کار خود را بلد باشد می‌تواند بسیار مفید باشد.
 8. بیشترین استفاده را از دوره‌های رشد و آموزشی که سازمان در حوزه‌هایی همچون رهبری، کار تیمی و مهارت‌های بینافردی ارائه می‌کند ببرید.
 9. از تخیل خود استفاده کرده و صبور باشید. شما در جستجوی خود در مسیر پیشرفت برای مسائل و مشکلاتتان همیشه راه‌حل‌هایی آسان پیدا نخواهید کرد. شما نمی‌توانید بدون دست زدن به روشی رادیکال، عادت‌های رفتاری ریشه دوانده در خود را تغییر دهید. همچنین باید بدانید که این مسئله زمان‌بر خواهد بود.
 10. با تحلیل رفتار خود و تاثیر آن رفتار، و همچنین دریافت بازخوردهای بیشتر از دیگران، بر پیشرفت خود نظارت داشته باشید. با توجه به این بازخوردها و در صورت نیاز برنامه رشد خود را اصلاح کنید.

 

 با تشکر

مدیرسازان

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی