سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

همانطور که در زیر توصیف شده‌اند کارهای اصلی که باید انجام دهید عبارتند از:

 • بدانید چه می‌خواهید؛
 • خصوصیات فردی خود را نشان داده و به شکلی رفتار کنید که به موفقیت شما کمک کند؛
 • قدم‌هایی برای رشد خود بردارید.

 

 

خصوصیات و رفتارهای شخصی

 1. شور و اشتیاق داشته باشید و این شور و اشتیاق را نشان دهید.
 2. نوآوری داشته باشید و خلق کنید. ایده‌های جدید مطرح کنید و نسبت به ایده‌های افراد دیگر واکنشی مثبت داشته باشید. اگر ایده‌های شما پذیرفته نشدند  یک راه دیگر را امتحان کنید.
 3. اشتیاق و تمایل خود را نشان دهید. هیچ چیزی بدتر از کسی نیست که همیشه وقتی کاری به او سپرده می‌شود شروع به ناله می‌کند.
 4. مثبت باشید. همانطور که بینگ کرازبی در یکی از ترانه‌هایش می‌خواند: «روی مثبت تشدید بگذار و منفی را حذف کن».
 5. سخت کار کنید. افرادی که به پیش می‌روند سخت‌کوشان هستند. ولی دلیل کار کردن این افراد این نیست که فقط کاری انجام داده باشند. بهره‌وری و اثرگذاری هیچ وقت تابعی از میزان دیر رفتن شما به خانه نیست. مسئله اصلی کاری است که شما در هنگام حضور در محل کار خود انجام می‌دهید.
 6. خودتان را خوب به نمایش بگذارید. زندگی فقط این نیست که در دیگران تاثیری خوب ایجاد کنید ولی بهتر است از دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن دستاوردهایتان مطمئن شوید.
 7. جاه‌طلب باشید. ولی در این زمینه زیاده‌روی نکنید. این تصویر را از خود ایجاد نکنید که بیشتر از آنکه به تاثیرگذاری و بهره‌وری کنونی خود توجه داشته باشید تمرکزتان روی وضعیت آینده‌تان است.
 8. شجاع باشید. ریسک‌های حساب‌شده بکنید. به کاری که انجام می‌دهید باور داشته باشید و آن را ادامه دهید.
 9. قاطع باشید ولی پرخاشجو نباشید.
 10. نقاط مورد نظر خود را موجز و با قدرت انتقال دهید.
 11. زیاد حرف نزنید. هیچ وقت خودتان را بیش از حد درگیر نکنید. آنچه می‌خواهید بگویید را برای زمان مناسبش نگه دارید. باروتتان را خشک نگه دارید.
 12. یاد بگیرید فشار را تحمل کنید. نمی‌توانید از فشار فرار کنید و باید با آن کنار بیایید. اگر مشکلات پشت سر هم به سراغ شما می‌آیند، سعی کنید سرعت خود را کاهش دهید. آرام باشید. کمی زمان به خود اختصاص دهید. به خودتان کمی فرصت دهید تا بتوانید نگاهیدرست به وضعیت داشته باشید.
 13. اگر وضعیت خراب شد، دوباره برخیزید. عقب‌نشینی را با آرامش بپذیرید. به کاری که باید انجام دهید فکر کنید و سپس وارد عمل شوید، آن هم به سرعت. هیچ چیز مثل فعالیت هدفمند در این شرایط کمک نمی‌کند.
 14. اعتماد افراد را به دست آورید. اگر شما هیچ وقت دروغ نگویید یا حقیقت را پنهان نکنید، اگر از سیاست‌بازی دوری کنید و اگر همیشه به قولی که می‌دهید عمل کنید است که می‌توانید این اعتماد را به دست آورید.
 15. نقد سازنده را بپذیرید.
 16. «اشتباهات خود را بصورت علنی و حتی شادمانه، بپذیرید» هیچ وقت بهانه نیاورید. اگر اشتباهی انجام دادید مسئولیت و تقصیر را بپذیرید.
 17. به میزان استفاده از هوش عاطفی در انجام کارهایتان توجه کنید و اگر در این زمینه بسیار حیاتی دچار ضعف و کمبود هستید،کاری برای آن انجام دهید.

 

خود را رشد دهید

بهترین راه برای به پیش رفتن این است که به خود اتکا کرده و در عین حال به دنبال هرگونه پشتیبانی ممکن از سوی مدیر یا سازمان خود و استفاده از آن‌ پشتیبانی باشید.

مایکل پدلرو همکارانش روش چهار مرحله‌ای زیر را پیشنهاد می‌کنند:

 1. خویش‌ارزیابی بر اساس تحلیل اشخاص از وضعیت کار و زندگی‌شان؛
 2. تشخیصی که از طریق تحلیل نیازها و اولویت‌های آموزشی بدست می‌آید؛
 3. برنامه‌ریزی عملیاتی برای شناسایی اهداف، کمک‌ها و موانع، منابع مورد نیاز (از جمله افراد) و برنامه‌های زمانی؛
 4. نظارت و بازبینی برای ارزیابی پیشرفت در دستیابی به برنامه‌های عملیاتی.

 

نیازهای رشد را مشخص کنید

شما می‌توانید، به تنهایی و یا از طریق گفتگوی مشترک با رئیس‌تان از فرایندهای مدیریت عملکرد در جهت تشخیص نیازهای رشد شخصی خود استفاده کنید. این کار شامل بازبینی عملکرد خود در برابر برنامه‌های توافق شده و ارزیابی ملزومات صلاحیتی (Competence Requirements) و ظرفیت شما برای دستیابی به آن‌ها می‌شود. بدین‌ترتیب این تحلیل مبتنی بر درک آنچه از شما انتظار می‌رود انجام دهید، دانش و مهارت مورد نیاز شما برای انجام موثر شغل و وظیفه خود، آنچه به آن دست یافته‌اید و دانش و مهارتی که در اختیار دارید خواهد بود. اگر هر گونه شکافی بین دانش و مهارت‌های مورد نیاز و دانش و مهارتی که شما در اختیار دارید وجود داشته باشد، آنگاه این شکاف نیازی برای رشد را تعریف می‌کند. این تحلیل همواره به کار و ظرفیت انجام موثر و درست آن مرتبط است.

 

روش‌های برآورده کردن نیازهای رشد را تعیین کنید

در هنگام تصمیم‌گیری در مورد چگونگی برآورده کردن این نیازها شما باید به خاطر داشته باشید که مسئله تنها انتخاب دوره‌های آموزشی مناسب نیست. این دوره‌ها ممکن است قسمتی از برنامه رشد شما باشند ولی تنها در مقیاس کلی بخشی جزئی از آن را تشکیل خواهند داد؛ فعالیت‌های آموزشی دیگر بسیار مهم‌تر هستند. مثال‌های فعالیت‌های رشد شامل این موارد می‌شوند: مشاهده و تحلیل کاری که دیگران انجام می‌دهند (الگوهای خوب)؛ استفاده برنامه‌ریزی شده از رسانه‌های آموزشی درون-سازمانی شامل آموزش الکترونیکی (استفاده از مواد آموزشی الکترونیکی) و کتابخانه‌های آموزشی؛ دریافت هدایت و راهبری؛ دوره‌های آموزشی؛ آموزش از راه دور یا همان یادگیری در زمان دلخواه با استفاده از موادی آموزشی همچون دوره‌های مکاتبه‌ای که از پیش و در جایی دیگر آماده شده‌اند؛ کار با یک مربی؛ مشارکت در بخش‌های کاری دیگر؛ نقش داشتن در شکل‌گیری سیاست‌ها؛ افزایش حرفه‌ای‌گری در شغل؛ مشارکت در جمع؛ هدایت و راهبری دیگران.

 

 

10 قدم برای رشد شخصی

در ادامه 10 قدم آورده شده‌اند که شما می‌توانید برای رشد دادن خود از آن‌ها پیروی کنید.

 1. یک گزارش رشد برای خود ایجاد کنید و در آن برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را ثبت کنید؛
 2. اهداف خود را اعلام کنید. مسیر شغلی که می‌خواهید پی بگیرید و مهارت‌های مورد نیاز برای حرکت در این مسیر را مشخص کنید.
 3. یک نمایه شخصی ایجاد کنید. شما چه نوع فردی هستید، موارد مورد علاقه و ناخوشایند کار شما برایتان چیست؟ آرزو‌هایتان چه هستند؟؛
 4. نقاط قوت و ضعف خود را لیست کنید؛
 5. دستاوردهای خود را لیست کنید. کارهایی که تاکنون خوب انجام داده‌اید و دلیل باور خودتان به قابل‌اعتنا بودن این دستاوردها را بنویسید؛
 6. تجربیات قابل‌توجه آموزشی خود را لیست کنید. زمان‌هایی که چیزی ارزشمند یادگرفته‌اید را به خاطر بیاورید (این کار می‌تواند به شما در شناسایی سبک یادگیری خودتان کمک کند)؛
 7. از افراد دیگر در مورد نقاط قوت و ضعف خود و کاری که باید برای رشد خود انجام دهید پرسش کنید؛
 8. روی زمان حاضر تمرکز کنید. اتفاقی که در حال حاضر برای شما می‌افتد: شغل شما، مهارت‌های کنونی‌تان، نیازهای کوتاه مدت رشد شما؛
 9. روی آینده تمرکز کنید. جایی که می‌خواهید در بلند مدت به آن برسید و روشی که به آن خواهید رسید (شامل لیستی از مهارت‌ها و توانایی‌های مورد نیاز برای رشد)؛
 10. استراتژی رشد شخصی خود را برنامه‌ریزی کنید. چگونه می‌خواهید به اهداف خود دست پیدا کنید.

 

با تشکر

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی