یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ورود کاربران

چگونه برنامه ریزی و الویت بندی کنیم

شما برای انجام به‌موقع کارها، بدون نیاز به استفاده از منابعی بیش از آنچه در اختیار دارید، برنامه‌ریزی می‌کنید. هدف شما باید اجتناب از بحران و هزینه‌های بالای آن باشد تا موارد کمتری از «همه چیز را رها کنید و این کار را سریع تمام کنید» برایتان پیش بیاید. برنامه‌ریزی در مورد بحران‌های احتمالی به شما هشدار داده و به شما فرصت می‌دهد تا از آن‌ها دوری کنید. اگر فکر می‌کنید کوچک‌ترین احتمالی وجود دارد که بر حسب آن ممکن باشد برنامه اصلی شما به دلایلی خارج از کنترل شما شکست بخورد، باید برنامه‌های احتیاطی (Contingency Plans) یا برنامه‌های پشتیبان (Fallback Plans) در اختیار داشته باشید.

وقتی شما برنامه‌ریزی می‌کنید یک مسیر کاری انتخاب کرده و مسیرهای دیگر را کنار می‌گذارید. این بدان معنا است که شما انعطاف‌پذیری را از دست می‌دهید. اگر آینده چیزی متفاوت با انتظار شما باشد این امر یک ضعف خواهد بود. اتفاقی که اصلا هم بعید نیست. سعی کنید برنامه‌هایی طرح کنید که بتوانید در صورت نیاز آن‌ها را با هزینه‌ای قابل‌قبول تغییر دهید. برنامه‌ای که اجازه هیچ تغییری را ندهد، برنامه بدی است.

 

برنامه‌ریزی فعالیت‌ها

در حوزه برنامه‌ریزی هشت فعالیت وجود دارد که شما به عنوان یک مدیر باید آن‌ها را انجام دهید:

 1. پیش‌بینی:
 • نوع کاری که باید انجام شود، اندازه آن و زمان اتمامش؛
 • حجم کاری ممکن است چگونه تغییر کند؛
 • احتمال درخواست از بخش شما برای انجام وظایفی خاص یا سریع‌السیر؛
 • تغییرات احتمالی درون یا بیرون بخش شما که ممکن است بر اولویت‌ها، فعالیت‌های انجام شده، یا حجم کاری شما تاثیرگذار باشند.
 1. تعیین برنامه زمانی – تصمیم‌گیری در مورد ترتیب و بازه زمانی عملیات و رویدادهایی که باید در موعد مقرر به نتیجه برسند.
 2. انتخاب کارکنان – تصمیم‌گیری در مورد تعداد و نوع کارکنان مورد نیاز و بررسی امکان کاهش اوج فشار با استفاده از اضافه‌کاری یا به خدمت گرفتن کارکنان موقت.
 3. تعیین استانداردها و اهداف – برای برون‌داد، فروش، زمان تحویل، کیفیت، هزینه‌ها و هر بخش دیگری از کار که باید در آن عملکرد را برنامه‌ریزی، اندازه‌گیری و کنترل کرد.
 4. برنامه‌ریزی فرایند انجام کار – تصمیم‌گیری در مورد چگونگی انجام کار و برنامه‌ریزی خود عملیات از طریق مشخص کردن سیستم‌ها و فرایندهای مورد نیاز.
 5. برنامه‌ریزی مواد – تصمیم‌گیری در مورد این که چه مواد، قطعات خریداری‌شده یا قراردادهای فرعی مورد نیاز است و حصول اطمینان از این که این موارد به میزان لازم و در زمان لازم آماده و در دسترس باشند.
 6. برنامه‌ریزی امکانات – تصمیم‌گیری در مورد کارگاه، تجهیزات، ابزارآلات و فضای مورد نیاز.
 7. بودجه‌بندی – حصول اطمینان از در اختیار بودن منابع مالی مورد نیاز، آماده کردن بودجه‌های مالی و نظارت بر مخارج.

 

تکنیک‌های برنامه‌ریزی

بیشتر برنامه‌ریزی شما به عنوان مدیر به داشتن فکری نظام‌مند و استفاده از عقل سلیم برمی‌گردد. هر برنامه‌ای باید دارای سه جزء کلیدی باشد:

 • هدف – نوآوری یا بهبودی که می‌خواهیم به دست آید؛
 • برنامه زمانی کار – قدم‌های مشخصی که برای دستیابی به هدف لازم هستند؛
 • تاثیر مالی – تاثیر این کار روی فروش، گردش مالی، هزینه‌ها و در نهایت سود.

 

 

یک شیوه پالوده‌تر از برنامه‌ریزی فعالیت‌ها در یک برنامه زمانی پیچیده، که در آن رویدادهایی وابسته به هم اتفاق می‌افتند، شیوه برنامه‌ریزی شبکه‌ای است. این کار نیازمند ثبت اجزای هر بخش و ارائه آن‌ها در دیاگرامی است که شبکه‌ای از فعالیت‌ها مرتبط به هم را به نمایش می‌گذارد. رویدادها با دایره، فعالیت‌ها با فلش و زمان انجام فعالیت‌ها با طول فلش مشخص می‌شوند. 

 

ممکن است موقعیت‌هایی وجود داشته باشند که  تکنیک‌های برنامه‌ریزی پیچیده‌تر از این هم، با استفاده از مدل‌های کامپیوتری، به کمک مدیر بیایند. این اتفاق بخصوص در مواقعی که باید مقدار زیادی اطلاعات را نسبت به فرضیات یا پارامترهایی ثابت پردازش کرد، یا جایی که لازم است دست به ارزیابی فرضیاتی جایگزین زده شود، روی می‌دهد. سپس می‌توان برنامه‌هایی طرح کرد که از در اختیار بودن کارکنان و ماشین‌های لازم برای رسیدگی به فشارِ کاریِ پیش‌بینی‌شده اطمینان حاصل کنند.

 

چگونه اولویت‌بندی کنیم

برنامه‌ریزی شامل اولویت‌بندی کارها هم می‌شود. اولویت‌بندی به معنای تصمیم‌گیری در مورد اهمیت نسبی طیفی از درخواست‌های مطرح شده یا وظایف موجود است تا بتوان ترتیب انجام آن‌ها را مشخص کرد. ماهیت تکه‌تکه کار مدیریتی و درخواست‌های ناگهانی و معمولا متضادی که برای اختصاص زمان شما صورت می‌گیرند به این معنا است که شما همواره باید در مورد زمان انجام کارها تصمیم‌گیری کنید. ممکن است موقعیت‌های بسیاری پیش بیایند که شما در آن‌ها مجبور به روبرو شدن با اولویت‌هایی متضاد باشید. اگر شما دارای یک رویکرد نظام‌مند به اولویت‌بندی نباشید این اتفاق می‌تواند استرس‌زا باشد.

اولویت‌بندی را می‌توان در مراحل زیر انجام داد:

 1. لیست کردن تمام کارهایی که باید انجام دهید. مانند:
 • وظایف معمول مثل ارسال یک گزارش، تماس با مشتریان، بازبینی عملکرد؛
 • درخواست‌های ویژه از سوی مدیران، همکاران، مشتریان، موکلان، تأمین‌کنندگان مواد و غیره که به‌صورت شفاهی، از طریق ایمیل، تلفن، نامه یا فکس مطرح شده‌اند؛
 • کارهایی که خودتان ایجاد می‌کنید، مثل آماده کردن پیشنهاداتی برای یک فرایند جدید.
 1. هر مورد از لیست را بر اساس نکات زیر طبقه‌بندی کنید:
 • اهمیت کاری که باید انجام شود از نظر تاثیر آن روی کار (و اعتبار) شما و تاثیرش بر نتایجی که سازمان، 
 • اهمیت فردی که درخواست آن کار را کرده یا از شما انتظار دارد چیزی ارائه کنید 
 • ضروری بودن کارها - ضرب‌الاجل‌ها و اتفاقی که در صورت عدم اتمام کار در زمان مقرر می‌افتد؛
 • وجود امکانی برای عقب انداختن ضرب‌الاجل‌ها – تغییر زمان شروع یا پایان کار و تاریخ‌ها؛
 • هر کار برای انجام چقدر زمان خواهد برد 

ببینید جدا از کارهای معمولی که باید انجام دهید چقدر زمان برای انجام کارهای دیگر دارید. همچنین منابعی که برای انجام کار در اختیار دارید، مثل کارکنانتان، را ارزیابی کنید.

 1. با ارجاع به شاخصه‌هایی که در بالا در مورد اهمیت، لزوم و ارزش کارها آورده شد، یک لیست مشروط و ابتدایی از اولویت‌ها تهیه کنید.
 2. امکان جا دادن این برنامه اولویت‌بندی‌شده در زمانی که در اختیار دارید را ارزیابی کنید. اگر مشخص شد این کار دشوار خواهد بود، اولویت‌هایی که از سوی خود مشخص کردید را به تعویق انداخته و تمرکز خود را روی کارهای مهم بگذارید. در مورد تعویق زمان تکمیل یا تحویلی که به نظرتان می‌توان به آن دست یافت مذاکره کنید و در صورت موفقیت آن کار را در لیست اولویت‌ها پایین ببرید.
 3. لیست اولویت‌ها و برنامه زمانی کارهایی که باید انجام دهید (یا از دیگران بخواهید انجام دهند) را با توجه به موارد بالا نهایی کنید.

وقتی فرایند اولویت‌بندی به این شکل قدم‌به‌قدم بیان می‌شود، به نظر یک کار عظیم می‌آید ولی مدیران باتجربه هرگاه با یک فشار کاری زیاد یا اولویت‌هایی متضاد روبرو می‌شوند همه این مراحل را تقریباً به شکلی ناخودآگاه، و در عین حال نظام‌مند، طی می‌کنند.

کاری که بسیاری از افراد انجام می‌دهند این است که در ابتدای هفته روی کاغذ یا در ذهنشان یک لیست ساده از «کارهایی که باید انجام شوند» می‌نویسند و تمام ملاحظاتی که در زنجیره شش مرحله‌ای بالا آمد را خیلی سریع از نظر گذرانده و آن‌ها را در ترتیب انجام کارها اعمال می‌کنند.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی