یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ورود کاربران

چگونه مذاکره کنیم 

 

دو نوع اصلی مذاکره وجود دارد: مذاکرات کسب‌و‌کار و مذاکرات اتحادیه‌های صنفی.

 

مذاکرات کسب‌وکار

مذاکرات کسب‌وکار معمولا در مورد قیمت و شرایط ارائه محصولات یا خدمات صورت می‌گیرند.این مذاکرات در ساده‌ترین حالت خود چیزی بیش از چانه‌زنی‌‌های بین خریدار و فروشنده نیستند و تقریباً همان چیزی هستند که در هنگام معامله ماشینتان و خرید یک ماشین جدید برای شما اتفاق می‌افتد. در پیچیده‌ترین حالتشان این مذاکرات حول محور یک بسته صورت می‌گیرند که در آن علاوه بر محصول اصلی چند مورد اضافی دیگر هم وجود دارد. فروشندگان، معمولا با توجه به نیازهای خریدار، طیفی از قیمت‌ها ارائه می‌کنند تا در میانشان یکی برای خریدار مناسب باشد: قیمتِ «در محل فروش»، قیمتِ «تحویل در محل»، قیمتِ «نصب در محل» و قیمتی که شامل خدمات می‌شود. همچنین فروشنده ممکن است راه‌هایی مختلف برای پرداخت چندمرحله‌ای به مشتری ارائه کرده یا به مشتری اعتبار بدهد.مذاکرات کسب‌وکار معمولا به شکلی دوستانه برگزار می‌شوند و مشکل اصلی شما هم همین خواهد بود. زبان چرب و نرم طرف مذاکره می‌تواند خیلی ساده شما را فریب داده و بر روی معامله‌ای که راضی‌کننده نیست توافق کنید.

 

مذاکرات اتحادیه‌های صنفی

مذاکرات اتحادیه‌های صنفی می‌توانند بسیار دشوارتر از مورد قبلی باشند. این مذاکرات ممکن است تنها شامل یک توافق ساده در مورد پرداخت به دلیلی خاص باشند ولی معمولا شامل یک بسته که موارد مختلفی را در خود جای داده می‌شوند.در این مذاکرات مسئله اصلی مزایای اضافه‌درخواست شده بوده و این مزایا می‌توانند در صورت نیاز با دریافت تعدادی امتیاز معامله شوند.در این نوع از مذاکره احتمالاً هر دو طرف از قبل به شکلی کاملا روشن بالاترین یا پایین‌ترین حدی که حاضر به پذیرش آن هستند را برای خودشان مشخص کرده‌اند. آن‌ها از قبل درخواست‌ها و پیشنهاد‌های ابتدایی خود را مشخص کرده و لیست موارد اضافی موردنظرشان را هم مورد تحلیل قرار داده‌اند تا امتیازاتی که می‌توانند در ازای ارائه برخی مزایا به دست آورند تعیین شوند.

چند سنت چانه‌زنی وجود دارد که معمولا در مذاکرات اتحادیه‌های صنفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، پذیرفته ترین آنها عبارتند از:

 • با وجود هر اتفاقی که در طول چانه‌زنی رخ دهد، دو طرف امید دارند که به توافق برسند.
 • حملات، سخنان تند، تهدید و عصبانیت‌های (کنترل‌شده) از سوی هر دو طرف به‌عنوان تاکتیک‌هایی قابل‌قبول پذیرفته شده و این موارد نباید اجازه دهند که باور هیچ یک از طرفین نسبت به اعتبار طرف دیگر یا خواست طرف مقابل برای رسیدن به توافق، بدون دست زدن به عملی شدید و رادیکال، دچار تزلزل شود.
 • گفتگوهای محرمانه و غیررسمی را نباید به‌طور مستقیم در جلسات رسمی چانه‌زنی مورد اشاره قرار داد مگر آن که دو طرف از قبل در مورد آن توافق کرده باشند.
 • هر یک از طرفین باید آمادگی حرکت از جایگاه ابتدایی خود را داشته باشد.
 • این که پیش رفتن مذاکره تنها از طریق تعدادی پیشنهاد و جواب پیشنهاد، که پیوسته به سمت یک توافق حرکت می‌کنند، باشد امری طبیعی است ولی در‌عین‌حال موضوع اجتناب‌ناپذیری هم نیست.
 • وقتی امتیازی ارائه شد دیگر نمی‌توان آن را پس گرفت.
 • پیشنهاد‌های قطعی را نباید پس گرفت گرچه ارائه و بازپس‌گیری پیشنهاد‌های مشروط مشکلی ندارد.
 • تا زمانی که هر دو طرف به این نتیجه نرسیده باشند که بدون حضور یک طرف سوم کار دیگر به پیش نخواهد رفت و روی حضور طرف سوم توافق نکرده باشند، نباید طرف سومی وارد مذاکرات شود.
 • توافق نهایی باید دقیقاً به معنای همان چیزی باشد که می‌گوید. هیچ حقه‌ای نباید در کار باشد و موارد مورد توافق باید بدون تغییر اجرا شوند.
 • در صورت امکان توافق نهایی باید به گونه‌ای نمایش یابد که هر دو طرف اعتبار و آبروی خود را حفظ کنند.

 

فرایند مذاکره

مرحله 1: آماده‌سازی – تعیین اهداف (یا مشخص کردن نیازها)، جمع‌آوری داده‌ها و تصمیم‌گیری در مورد استراتژی مذاکره.

مرحله 2: باز کردن - مذاکره‌کنندگان جایگاه ابتدایی خود در مذاکره را برای طرف مقابلشان آشکار می‌کنند.

مرحله 3: چانه‌زنی - مذاکره‌کنندگان تلاش می‌کنند تا در بحث با طرف مقابل و در فرایند ارائه پیشنهاد‌ها و دریافت پیشنهاد‌های متقابل، به پرمنفعت‌ترین جایگاه ممکن دست پیدا کنند.

مرحله 3: بستن – هر یک از طرفین در مورد اصرارش بر باقی ماندن در جایگاه کنونی‌ یا آمادگی‌اش برای توافق روی یک مصالحه تصمیم‌گیری می‌کند. حرکت‌های نهایی انجام می‌شوند. در این مرحله است که آخرین «معاملات» صورت گرفته می‌توانند منجر به دستیابی به یک توافق شوند.

 

تاکتیک‌های مذاکره

آماده‌سازی

 1. اهداف چانه‌زنی خود را به شکل زیر مشخص کنید:
  • ایدئال: بهترین چیزی که می‌توانید امید داشته باشید به آن دست یابید؛
  • کمینه: کمترین چیزی که حاضرید روی آن توافق کنید؛
  • هدف: چیزی که برای آن تلاش خواهید کرد و به‌صورت واقع‌بینانه باور دارید شانس خوبی برای دستیابی به آن وجود دارد.
 2. فکر کنید و ببینید چطور می‌توانید بسته‌ای ایجاد کنید که اجازه تبادل امتیازات را خواهد داد. برای مثال آیا حاضر خواهید بود در برابر ارائه امتیازاتی در مورد شرایط پرداخت از سوی اتحادیه، پرداخت مبلغ بالاتری به کارکنانتان را بپذیرید؟
 3. چیزی که طرف مقابل می‌خواهد یا حاضر است ارائه کند را ارزیابی کنید. 
 4. در مورد استراتژی و تاکتیک‌های خود تصمیم‌گیری کنید– پیشنهاد ابتدایی، قدم‌هایی که بر خواهید داشت، امتیازاتی که حاضر به ارائه آن‌ها هستید و استدلال‌هایی که از آن‌ها استفاده خواهید کرد.
 5. اطلاعات مورد نیاز برای پشتیبانی از دعوی خود را جمع‌آوری کنید.
 6. هر سندی که نیاز دارید، مثل شرایط استاندارد قراردادها، را جمع‌آوری کنید.

در یک مذاکره با اتحادیه‌های صنفی:

 1. تیم مذاکره را انتخاب کنید. این تیم هیچ وقت نباید کمتر از دو عضو داشته باشد و برای مذاکرات مهم باید حتما شامل سه نفر یا بیشتر شود: یک نفر برای رهبری، یک نفر برای یادداشت‌برداری و ارائه اطلاعات پشتیبان مورد نیاز به مذاکره‌کننده، و دیگران برای مشاهده و بررسی نفرات مقابل و بازی کردن نقشی خاص در مذاکره بنا به توضیحاتی که از پیش به آن‌ها داده شده است.
 2. در مورد نقش اعضای تیم مذاکره و استراتژی و تاکتیک‌هایی که قرار است در مذاکره استفاده شوند با آن‌ها صحبت کنید. در صورت نیاز باید استدلال‌ها یا خطابه‌هایی که از پیش آماده شده‌اند در اختیار اعضا گذاشته شوند تا بنا به برنامه استراتژیک مورد استفاده قرار بگیرند.
 3. نقش اعضای تیم را با آن‌ها مرور کنید. می‌توان از آن‌ها خواست تا نقطه نظراتشان را برای دیگر اعضا تکرار کرده و به واکنش‌هایی که از آن‌ها می‌گیرند، پاسخ دهند؛ شاید کسی بتواند در نقش وکیل مدافع شیطان فرو رفته و رهبر یا دیگر اعضای تیم را مجبور به دست‌وپنجه نرم کردن با موضوعات ناراحت‌کننده یا ترفندهای مذاکره کند.

در این مرحله شاید بتوانید به‌صورت غیررسمی با حریف خود ملاقات داشته باشید تا آن‌ها بتوانند در این ملاقات جایگاه شما را فهمیده و شما هم بتوانید نسبت به جایگاه آن‌ها آگاه شوید. شما می‌توانید از چنین نشستی به‌عنوان یک سیستم هشدار اولیه استفاده کرده و از طریق متقاعد کردن طرف مقابل نسبت به قوی بودن جایگاه کنونی خود یا قاطعیتتان در مقاومت نسبت به حرکت از این جایگاه، حریف خود را مجبور به اصلاح خواسته‌های ابتدایی‌اش کنید.

 

باز کردن

تاکتیک‌های شما در هنگام باز کردن مذاکرات باید در جهت این موارد باشند:

 • شما باید مذاکره را با رویکردی واقع‌بینانه باز کرده و با اعتدال به پیش بروید؛
 • جایگاه کنونی حریف خود را به چالش بکشید ولی به‌هیچ‌عنوان توانایی آن‌ها برای حرکت را محدود نکنید؛
 • نگرش‌ها را بررسی کنید، پرسش مطرح کنید، رفتار طرف مقابلتان را مورد مشاهده قرار داده و مهم‌تر از همه گوش دهید؛ نقاط قوت و ضعف حریف، تاکتیک‌های او و میزانی که ممکن است بلوف بزند را ارزیابی کنید؛
 • در این مرحله هیچ امتیازی ارائه نکنید.
 • پیشنهاد‌ها و توضیحاتتان صریح و قطعی نباشند .

چانه‌زنی

هدف شما در اینجا کاهش شکاف میان جایگاه ابتدایی دو طرف و متقاعد کردن حریف در مورد این موضوع است که شما دعوی چنان قدرتمندی دارید که آن‌ها باید چیزی کمتر از آنچه برایش برنامه‌ریزی کرده‌اند را بپذیرند.

 

خواندن نشانه‌ها

در مرحله چانه‌زنی شما باید نسبت به هرگونه نشانه‌ای که طرف مقابل ارسال می‌کند حساس باشید. هر بار که آن‌ها یک جمله مشروط بیان می‌کنند، نشان می‌دهد که حاضر به حرکت هستند. با مطرح کردن پرسش امکانات را بسنجید. سعی کنید پشت حرف افراد را دیده و منظور واقعی آن‌ها را بفهمید.

 

بحث‌وجدل

بیشتر زمان شما در طول مرحله چانه‌زنی به بحث‌وجدل خواهد گذشت. داشتن فکری روشن و واضح به شما کمک خواهد کرد که نظرات خود را به خوبی ارائه  کنید.شما همچنین باید به شیوه‌ای که به بحث‌وجدل می‌پردازید هم فکر کنید. در واقع با توجه به منافعی که داشتن روابط خوب در آینده به همراه دارد بهتر است که برای حریف خود یک راه فرار باز بگذارید. همان‌طور که یکی از رهبران اتحادیه‌های صنفی می‌گوید: «همیشه پول بلیط اتوبوس برگشت به منزل را برای طرفتان باقی بگذارید».از مرعوب کردن حریفتان دوری کنید. به یاد داشته باشید اگر وارد حملات یا پرخاش‌های شخصی شوید، مذاکره‌کنندگان طرف مقابل همه با هم علیه شما متحد خواهند شد.برای داشتن بحثی مؤثر شما باید حاضر باشید هم به حرف‌های زده‌ شده و هم به دیدگاه‌های ضمنی مطرح شده توسط حریفتان گوش دهید، حرف زدن زیاد باعث می‌شود نتوانید نشانه‌های حریفتان را بخوانید و خودتان هم ممکن است بیش‌ازحد چیزی را لو دهید. هر جا می‌توانید حریف خود را به چالش بکشید. با پرسش‌هایی برای روشن‌تر شدن روی او  فشار وارد کنید. اگر برای بررسی بیشتر نیاز به زمان دارید، پرسش را با پرسشی دیگر پاسخ دهید.با آرامش و بدون دخالت احساسات بحث کنید ولی با کمی بلند کردن صدایتان، روی نقاطی که واقعاً می‌خواهید انتقال دهید تاکید بگذارید. همیشه به خاطر داشته باشید که قرار نیست به هر قیمت ممکن برنده شوید. اگر حریفتان چیزی می‌خواهد که شما نمی‌توانید به او بدهید، فقط نگویید نه. یک بسته جایگزین پیشنهاد دهید.

 

بستن

زمان و چگونگی بستن مذاکرات بستگی به ارزیابی شما از قدرت پیشنهاد حریفتان و عزم او برای پیگیری آن دارد. شما می‌توانید از طریق این موارد مذاکره را ببندید.

 1. یک امتیاز، ترجیحاً امتیازی کوچک، بدهید و آن را با دستیابی به یک توافق معامله کنید. در این مرحله امتیازدهی می‌تواند به شکلی مثبت‌تر از مرحله چانه‌زنی اتفاق بیفتد: «اگر شما با توافق روی x موافقت کنید، من امتیاز y را به شما می‌دهم.»
 2. انجام یک معامله: شما می‌توانید اختلافات را تقسیم کرده یا چیزی جدید وارد کنید – برای مثال اضافه کردن بازه زمانی توافق، توافق روی پیش‌پرداخت، افزایش قسط‌بندی، تهیه یک اعلامیه مشترک در مورد انگیزه انجام کاری در آینده، یا ارائه یک تخفیف انگیزه‌بخش.
 3. خلاصه کردن اتفاقاتی که تا این تاریخ افتاده و تاکید بر روی امتیازاتی که ارائه شده‌اند و میزان حرکت شما از نقطه ابتدایی و اعلام این که شما به جایگاه پایانی خود رسیده‌اید.
 4. وارد آوردن فشار از طریق تهدید در مورد عواقبی که پذیرفته نشدن پیشنهاد شما به دنبال خواهد داشت.
 5. در اختیار گذاشتن انتخابی بین دو مسیر برای حریفتان.

تا وقتی واقعاً به حرفتان باور ندارید نگویید چیزی نهایی است. اگر پیشنهادتان واقعاً پیشنهاد نهایی شما نباشد و حریفتان بلوف شما را برملا کنید مجبور خواهید بود امتیازاتی بیشتر ارائه کرده و اعتبارتان هم خدشه‌دار می‌شود. البته حریف شما تلاش خواهد کرد تا شما را وادار کند به آشکار کردن فاصله خود با جایگاه پایانی‌تان کند. نگذارید به سرعت به آن نقطه برده شوید. اگر نمی‌خواهید خودتان را به چیزی متعهد کرده، و در نتیجه باعث کاهش ارزش واژه «نهایی» نشوید به مثبت‌ترین شکل ممکن اعلام کنید که این بیشترین حدی است که حاضرید جلو بروید.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی