یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ورود کاربران

 

چگونه زمان را مدیریت کنیم

 

تحلیل

اولین کاری که باید انجام داد پیدا کردن جایی است که در آن امکان بهبود استفاده از زمان برای شما وجود دارد.

 

کار و وظیفه شما

با کار و وظیفه خود شروع کنید. با کارهایی که باید انجام داده و اهدافی که باید به آن‌ها دست یابید. سعی کنید ترتیب اولویت‌ها را در وظایف و در میان اهداف خود پیدا کنید.اگر شما در چند بخش احتمالاً متضاد دارای مسئولیت باشید، این کار دشوارتر می‌شود. باید پیش از پرداختن به جزئیات یک نگاه کلی به مسائل داشته باشید. اگر بتوانید اهمیت نسبی اهداف را مشخص کنید در جایگاهی بهتری برای اولویت‌بندی وظایفتان قرار خواهید گرفت و زمان آزاد کافی برای تمرکز بر روی مسائل عمده را دارید تا بدین ترتیب بتوانید در مقابل آن‌ها واکنشی سریع داشته باشید ضمن این که  آماده اولویت‌بخشی به مشکلاتی که به شما ارجاع داده می‌شوند و انتخاب مشکلات جدی برای پرداختن شخصی به آن‌هارا داشته و می‌دانید که در این حالت سیستم اداری بدون ایجاد وقفه به کار خود ادامه خواهد داد.

 

چگونه زمان خود رامی‌گذرانید 

پس از مشخص کردن اولویت‌های اصلی شما باید با جزئیات بیشتر به تحلیل چگونگی گذراندن زمان خود بپردازید. این کار باعث تشخیص فعالیت‌های زمان‌بر شده و نقاطی که در آن‌ها مشکل وجود دارد و همچنین راه‌حل‌های احتمالی این مشکلات را نشان می‌دهد.

بهترین راه برای تحلیل زمان داشتن یک دفتر یادداشت‌های روزانه است. شما می‌توانید این کار را به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از نرم‌افزار مدیریت برنامه‌های شخصی آوت‌لوک محصول شرکت مایکروسافتصورت دهید. این کار را برای یک، یا ترجیحاً دو یا سه هفته انجام دهید چرا که ممکن است یک هفته به‌تنهایی نتواند تصویری معمول از کار شما ارائه ندهد. روزها را به بخش‌های پانزده‌دقیقه‌ای تقسیم کرده و کاری که در هر یک از این بازه‌های زمانی انجام داده‌اید را یادداشت کنید. در برابر هر بخش با نوشتن ارزشمند، مردد و بی‌ارزش، کارآمدی زمانی که سپری کرده‌اید را مشخص کنید. اگر می‌خواهید قضاوتی پالوده‌تر داشته باشید به رتبه‌

برای مثال:

در انتهای هفته زمان سپری کرده خودتان را بر اساس موارد زیر تحلیل کنید:

  • خواندن؛ نوشتن؛ دیکته کردن، ارسال و دریافت ایمل؛ تماس های تلفنی؛ رسیدگی به دیگران(افراد و گروه ها)؛ شرکت در جلسات؛ مسافرت؛ و ...

با توجه به این موارد نیز دست به تحلیل رتبه‌های ارزشمند، مردد و بی‌ارزش هر یک از فعالیت‌ها بزنید. این تحلیل، اطلاعات لازم برای تشخیص هرگونه ضعف شما در شیوه مدیریت زمان را در اختیارتان می‌گذارد. از لیست موارد زمان‌بر در انتهای این فصل برای تشخیص مشکلات و راه‌حل‌های احتمالی استفاده کنید.

 

سازمان‌دهی کردن خودتان

چنین تحلیلی معمولا ضعف‌های موجود در شیوه شما برای برنامه‌ریزی کار و تعیین اولویت‌ها را مشخص می‌کند. شما باید کارهایی که لازم است انجام دهید را در زمانی که برای تکمیل آن‌ها در اختیار دارید جا داده و سپس آن‌ها را به ترتیب اهمیت انجام دهید.

برای برخی از افراد برنامه‌ریزی کارشان از پیش، دشوار و حتی تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. آن‌ها می‌گویند کار کردن تحت فشار باعث می‌شود تا ذهنشان به شکلی خارق‌العاده متمرکز شود. روزنامه‌نگاران نمونه‌ای از همین افراد هستند.

ولی انسان‌های عادی، که تحت فشارهای مختلف و متضاد کار می‌کنند، نمی‌توانند برای بیرون آمدن از بن‌بست‌های کاری روی فعالیت‌های اضطراری و بحرانی تکیه کنند. بیشتر ما با کاهش نیاز به انجام کار تحت‌فشارهایی استثنایی، که از طریق داشتن کمی توجه به سازمان‌دهی هفته یا روزمان رخ خواهد داد، سود خواهیم برد. شما باید حداقل از دفتر یادداشت‌های روزانه خود برای برنامه‌ریزی بلندمدت، سازمان‌دهی فعالیت‌های هفتگی خود در طرح‌هایی کلی و برنامه‌ریزی برخی جزئیات در هر یک از روزها استفاده کنید.

 

از دفتر یادداشت‌های روزانه استفاده کنید

تلاش کنید تا حداقل یک روز در هفته را خالی از جلسات نگه دارید و سعی کنید هیچ روزی را با قرارهای ملاقات متعدد پر نکنید؛ به‌عبارت‌دیگر قطعاتی زمانی را خالی بگذارید تا بتوانید از آن‌ها برای برنامه‌ریزی، فکر کردن، خواندن، نوشتن و پرداختن به مسائل غیرمنتظره استفاده کنید.

 

جدول هفتگی

در ابتدای هر هفته با دفتر یادداشت‌های روزانه خودتان خلوت کرده و چگونگی سپری کردن زمان خود را برنامه‌ریزی کنید. هر یک از پروژه‌ها یا کارها را ارزیابی کرده و اولویت‌ها را مشخص کنید. زمان‌هایی را برای رسیدگی به ایمیل‌ها و دیگر ارتباطات و همچنین برای دیدار با افراد، خالی بگذارید. سعی کنید در صورت امکان یک روز، یا حداقل یک نیمه‌روز را خالی بگذارید.

اگر نوشتن برنامه‌ها روی کاغذ به شما کمک می‌کند، یک جدول هفتگی ساده برای خود بکشید و کارهایی که می‌خواهید هر صبح، ظهر و اگر سر کار هستید، عصر انجام دهید را در آن ثبت کنید.

 

جدول روزانه

ابتدای هر روز به دفتر روزانه خود مراجعه و برنامه‌ها و قرارهایتان را چک کنید. برای دیدن کارهای باقی مانده به جدول روز قبل مراجعه کنید. کارتابل کارهای در دست انجام، موارد وارده و ایمیل‌های دریافتی را چک کنید تا ببینید چه مواردی باقی مانده و چه چیزهای تازه‌ای دریافت شده‌اند.

سپس کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید:

  1. جلسات یا مصاحبه‌های شغلی؛
  2. پاسخ‌گویی به ایمیل‌ها؛
  3. تماس‌های تلفنی؛
  4. کارهایی که به ترتیب اولویت:

آ. باید امروز انجام شوند؛

  • بهتر است امروز انجام شوند ولی می‌توان تا فردا هم رهایشان کرد؛

پ. می‌توان بعدتر به آن‌ها پرداخت.

چگونگی جا دادن کارهای اولویت اول و دوم در زمان‌بندی خود را به‌طور کلی برنامه‌ریزی کنید. با کامل شدن کارها آن‌ها را خط بزنید. لیست کارها را نگه دارید تا روز بعد بتوانید از آن کمک بگیرید.

شما می‌توانید برای این کار از برنامه تنظیم کاری الکترونیکی خود استفاده کنید. بسیاری از کسانی که در مدیریت زمان موفق هستند، از یک ورق کاغذ سفید استفاده می‌کنند. در ادامه یک فرم ساده که می‌توانید از آن استفاده کنید نشان داده شده است.

 

سازمان‌دهی دیگران

وظیفه اول شما سازمان‌دهی کردن خودتان است ولی اگر شما افراد دیگر را نیز در مسیر سازمان‌دهی راهنمایی و تشویق کنید، آن‌ها هم می‌توانند کمک کنند. این افراد شامل منشی یا دستیار شما، رئیستان، زیردستان و طرف‌های ارتباط شما در بیرون از سازمان می‌شوند.

 

منشی یا دستیار شما

منشی یا دستیار می‌تواند کمک بزرگی باشد: تقسیم نامه‌های وارده به آن‌هایی که نیاز به توجه فوری داشته و آن‌هایی که می‌توان بعدتر به آن‌ها پرداخت؛ مدیریت قرارهای ملاقات بر اساس دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط شما؛ جلوگیری از مزاحمت مراجعه‌کنندگان یا تماس‌گیرندگان ناخواسته؛ پاسخ‌گویی به تماس‌های تلفنی؛ رسیدگی به مکاتبات معمول یا حتی نیمه‌معمول؛ مرتب کردن و ترتیب دادن به اسناد و سیستم بایگانی برای دسترسی آسان؛ تماس تلفنی با افراد برای شما و غیره. این لیست تقریباً بی‌پایان است. هر رئیس کارآمدی می‌داند که اتکای زیادی به یک منشی یا دستیار کارآمد خواهد داشت.

 

رئیس شما

رئیستان می‌تواند با جلساتِ بیش‌ازحد طولانی، ایجاد وقفه‌های بی‌دلیل، درخواست‌های جزئی و به‌طور کلی با جستجو به دنبال ایرادات کوچک، وقت شما را تلف کند. شاید شما نتوانید هیچ کاری در این مورد انجام دهید ولی می‌توانید یاد بگیرید که چطور خودتان همین کار را با کارمندانتان انجام ندهید.

شما از سمت خودتان می‌توانید هنر قطع کردن مؤدبانه بحث‌های خسته‌کننده را رشد دهید. استفاده از فرمول‌هایی مثل «امیدوارم از نظر شما این مشکل را حل کرده باشیم – دیگر مزاحمتان نمی‌شوم و می‌روم کارها را شروع کنم» سودمند است. همچنین شما می‌توانید به شکلی ظریف به رئیس‌تان اشاره کنید که اگر شما را به حال خودتان رها کند، عملکرد بهتری از شما دریافت خواهد کرد. کار دشواری است ولی ارزش تلاش کردن را دارد.

 

همکارانتان

تلاش کنید تا به همکارانتان آموزش دهید تا از ایجاد وقفه‌های غیرضروری دوری کنند. وقتی آن‌ها موضوعی فوری برای صحبت کردن دارند با نادیده گرفتنشان آن‌ها را خشمگین نکنید ولی اگر می‌توان زمانی دیگر به موضوع پرداخت، با آن‌ها روی تاریخی در آینده برای ملاقات توافق کنید. از پرداختن بیش‌ازحد به تعارفات پای تلفن خودداری کنید. فرز و چالاک باشید، ولی بی‌ادب نه. از دیگران بخواهید تا لطف کنند دریایی از ایمیل‌های غیرضروری برای شما نفرستند.

 

زیردستان شما

اگر شما در مورد کارهایی که می‌توانید به زیردستانتان تفویض کنید به‌صورت نظام‌مند تصمیم بگیرید می‌توانید زمان زیادی را صرفه‌جویی کنید. اگر این تفویض وظایف را به شکلی روشن انجام داده و کاملا مشخص کنید که از آن‌ها انتظار دارید به چه صورت و در چه زمانی به شما گزارش بدهند، می‌توانید باز هم زمان بیشتری صرفه‌جویی کنید.

سیاست «درهای باز» در تئوری خیلی هم خوب است ولی در عمل باعث هدر رفتن وقت می‌شود. یاد بگیرید به زیردستانی که می‌خواهند در هنگام پرداختن شما به کارهای مهم مربوط به کسب‌وکار با شما ملاقات کنند، نه بگویید ولی به آن‌ها زمانی اعلام کنید که می‌توانند در آن زمان شما را ببیند و به این زمان پایبند باشید.

اگر گفتگوهای کلی با کارکنان در مورد وظایفشان و علائق بیرونی آن‌ها منجر به افزایش درک و احترام متقابل شود میان شما شود، ارزش زمان گذاشتن را خواهد داشت. در برنامه زمانی خود وقتی برای این کار در نظر بگیرید و آماده باشید که در صورت پیش آمدن فرصت، در خلال گفتگوهای کاری به مسائل کلی‌تر هم بپردازید. ولی در این کار زیاده‌روی نکنید.

 

طرف‌های ارتباط شما در بیرون از سازمان

همین قوانین در مورد طرف‌های ارتباطی بیرون از سازمان هم صدق می‌کنند. نگذارید آن‌ها بدون تعیین وقت قبلی شما را ملاقات کنند. از منشی یا دستیار خود بخواهید جلوی تماس‌های تلفنی ناخوانده را بگیرد. در مورد انتظاری که از طرف‌های ارتباطی دارید و زمان ترتیب دادن جلسات به آن‌ها اطلاع‌رسانی کنید.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی