سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

مدیریت بحران چیست؟

موقعیت‌های مدیریت بحران در هر سازمانی که در آن فشار رویدادها، درونی یا بیرونی  مدیریت را مجبور به اخذ تصمیمات اورژانسی کند، روی می‌دهند. دلیل بروز این موقعیت‌ها این است که یک بحران، نشان‌دهنده رسیدن به نقطه عطف یا به دورانی پرخطر و پر از تعلیق در سازمان است و در این عصر پرفرازونشیب، نقاط عطف و لحظات خطرناک همیشه همراه ما هستند.مدیریت بحران را می‌توان به‌این‌ترتیب تعریف کرد:

«فرایند رسیدگی به موقعیتی کاملا تحت فشار به شیوه‌ای که منجر به برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، رهبری و کنترل تعدادی عملیات مرتبط، و همچنین هدایت فرایند تصمیم‌گیری افراد مسئول به سمت یک راهبرد سریع، ولی نه عجولانه، برای حل مشکلاتِ حادِ پیشِ رویِ سازمان شود.»

 

دلایل بحران

بحران یا به دلیل اعمال انسانی روی می‌دهد یا به دلیل بلایای طبیعی مثل آتش‌سوزی، سیل، زمین‌لرزه و امثال آن. اگر ریشه بحران در افراد باشد، ممکن است آن‌ها به‌عمد در حال آسیب زدن به سازمان از بیرون بوده یا باز هم از بیرون دست به اعمالی زده باشند که به‌صورت غیرمستقیم باعث ایجاد مشکلی بزرگ در سازمان شود. از نظر درونی هم بحران‌ها ممکن است به‌عمد توسط افرادی که می‌خواهند نظرات خود را تحمیل کرده و یا به‌تصادف و به دلیل قضاوت اشتباه بزرگ یا ترکیبی از اشتباهات صورت گرفته در طول زمان اتفاق بیافتند.

اما بحران ممکن است تنها شامل رویدادهایی ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده باشد که شاید می‌شد از قبل انتظار آن‌ها را داشت.در یک جهان ایده آل بحران رخ نمی‌دهد. شما می‌دانید می‌خواهید کجا بروید و به آنجا می‌رسید و در طول مسیر تنها انحرافاتی جزئی در مسیرتان ایجاد می‌شوند. مشکلات پیش‌بینی‌ شده و برنامه‌های احتمالی برای مقابله با آن‌ها آماده می‌شوند. البته این چیزی نیست که در زندگی واقعی روی می‌دهد. قانون مورفی همیشه آماده ضربه زدن است: هر چیزی که بتواند خراب شود، می‌شود.

 

بحران‌های مدیریت

انواع مختلفی از بحران می‌توانند در مدیریت روی دهند: پیشنهادی برای تصاحب شرکت، سقوط نرخ برابری ارزی،  تولید دارویی که تأثیرات جانبی فاجعه‌بار دارد، ظهور ناگهانی یک محصول رقابتی در بازار که با داشتن برندی برتر همه بازار را در اختیار خود می‌گیرد، اعتصابی ناگهانی و آسیب‌زننده، جدایی اعضای کلیدی تیم مدیریتی و پیوستنشان به رقبا و غیره. این لیست پایان ندارد.

تولستوی در مورد ازدواج می‌گوید: «همه خانواده‌های شاد شبیه به هم هستند ولی هر خانواده ناراحت، به شکل خاص خودش ناراحت است.» همین حرف را می‌توان در مورد بحران‌ها هم زد. هر بحران یک رویداد منحصربه‌فرد است که باید به شکل خاص و متناسب با خودش به آن پرداخت. اما انواع خاصی از رفتار برای همه موقعیت‌های بحرانی مناسب هستند و تعدادی اصل کلی وجود دارد که می‌توان در بحران‌های مربوط به مذاکرات یا اختلافات از آن‌ها پیروی کرد. همچنین تعدادی تکنیک مدیریت بحران وجود دارد که می‌توان با اصلاح و تغییر آن‌ها برحسب شرایط، در هر جایی از آن‌ها استفاده کرد.

 

تکنیک‌های مدیریت بحران

وقتی پتانسیل بروز بحران وجود دارد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که انگشت خود را روی نبض شرایط قرار دهید تا به‌محض تند شدنش، دست به عمل پیشگیرانه بزنید. اما اگر علیرغم همه تلاش‌هایتان، با یک بحران روبرو شدید نه قدمی که باید بردارید در زیر آورده شده‌اند:

 1. تا جای ممکن با خونسردی سر جای خود بنشینید و موقعیت را ارزیابی کنید. شاید لازم باشد پنج برابر سریع‌تر از حالت معمول، فرایند تحلیل و تفکر را طی کنید ولی به‌هرحال این کار را انجام دهید. شما باید این موارد را مشخص کنید:
 • دقیقاً چه اتفاقی در حال وقوع است؛
 • دلیل آن چیست؛
 • اگر کاری برایش انجام نشود چه اتفاقی می‌افتد؛
 • برای جلوگیری از آسیب بیشتر باید به چه سرعتی دست به عمل زد؛
 • چه کسانی درگیر آن هستند و چه کسانی حتمالاً درگیر آن خواهند شد؛
 • چه منابعی به شکل افراد، تجهیزات، منابع مالی،دسترسی به افراد بانفوذ در اختیار دارید.
 1. برنامه عملیاتی ابتدایی خود را طراحی کنید. این برنامه را به‌صورت قدم‌به‌قدم مشخص کرده و برنامه‌های اضطراری دیگری را برای رسیدگی به احتمالات آماده کنید.
 2. برای رسیدگی به موقعیت، یک تیم مدیریت بحران تشکیل داده و یک مرکز مدیریت بحران برپا کنید. 
 3. یک سیستم ارتباطی برقرار کنید تا بتوانید در مورد اتفاقاتی که در حال وقوع هستند به‌صورت لحظه‌ای اطلاعات دریافت کرده و پیام‌های خودتان را به اعضای تیم و هر کس دیگری که می‌خواهید کاری انجام دهد، ارسال کنید.
 4. هر جایی می‌توانید دست به «حذف بار» (Load Shedding) بزنید. این کار به معنای حذف هرگونه مشکل جانبی به سریع‌ترین حالت ممکن است.
 5. مواردی را به تعویق بیندازید. به‌عبارت‌دیگر مشکلات را به یک سطح غیر بحرانی تنزل دهید.
 6. برنامه‌هایی دقیق و جزئی آماده کنید که شامل این موارد چون برنامه زمانی،دوره زمانی، راه برهای بلند مدت و برنامه های اضطراری باشند. 
 7. به‌ طور مستمر بر اتفاقی که در حال وقوع هستند نظارت دقیق داشته باشیدتا بتوانید اطلاعات مورد نیازتان را به سرعت به دست آورده و درصورت لزوم واکنش سریع نشان دهید.
 1. به‌صورت مستمر کنش‌ها و واکنش‌ها را ارزیابی کنید تا بتوانید برنامه‌ها را تنظیم کرده یا به‌سرعت قدم‌های اصلاحی یا پیشگیرانه لازم را بردارید.

 

خصوصیات یک مدیر بحران

مدیران بحران خوب قاطعیت دارند. بزرگ‌ترین مهارتشان در توانایی سرعت بخشیدن به فرایند تصمیم‌گیری است. آن‌ها هیچ یک از هفت قدمی که در زنجیره استاندارد حل مسئله و تصمیم‌گیری وجود دارد را نادیده نمی‌گیرند:

 1. موقعیت را مشخص و اهداف را تعیین کنید؛
 2. فرضیه را شکل دهید؛
 3. اطلاعات را جمع‌آوری کرده و تحلیل کنید؛
 4. راهکارهای احتمالی را بررسیو ارزیابی کنید؛
 5. تصمیم بگیرید و اجرا کنید؛
 6. بر اجرا نظارت کنید؛
 7. نتیجه را ارزیابی کرده و قدم‌های لازم برای جلوگیری از تکرار وضعیت را بردارید.

مدیران بحران کارآمد کسانی هستند که با استفاده از تجربه و هوش خود و تیمشان، این قدم‌ها را با سرعت بیشتری پشت سر می‌گذارند. مدیران بحران با به تعویق انداختن مسائل زمان می‌خرند ولی آن‌ها هم، مثل همه مدیران خوب دیگر، وقتی بخواهند می‌توانند کارها را به سرعت انجام دهند. آن‌ها رهبرانی خوب هستند که الهام‌بخش تیم خود بوده، اعضای تیم را به خاطر تلاششان تشویق کرده و به آن‌ها اطمینان می‌دهند که فرایند مدیریت بحران به نتیجه‌ای مثبت خواهد رسید.

و مهم‌تر از همه، آن‌ها  بدون وحشتزدگی خونسردی خود را حفظ کرده و واکنش معقول نشان می دهند.درواقع آن‌ها، به‌طور آگاهانه و به‌عمد سرعت را کاهش می‌دهند تا این تصویر را ایجاد کنند که همه چیز تحت کنترل بوده و طبق برنامه پیش می‌رود.به‌طور خلاصه، مدیریت بحران همان مدیریت خوبِ تحت‌فشار است.مدیران خوب کسانی هستند که زیر فشار شکوفا شده و همان‌ها هم مدیران بحران خوب هستند.

 

باتشکر

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی