سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

مدیریت تغییر

رویکرد مدیریت تغییر به این نکته توجه دارد که کلید دستیابی به موفقیت نه‌تنها در رهبرانی قابل‌انعطاف و مجهز به سازوکارهای قدرتمند اعمال تغییر، که همچنین در درک این موضوع است که تغییر توسط افراد اجرا می‌شود و رفتار و پشتیانی آن‌ها است که اهمیت دارد. مهم‌ترین هدف در مدیریت تغییر دستیابی به تعهد به تغییر است.

مدیریت موفق تغییر نیازمند درکی درست از موارد زیر است:

 • انواع اصلی تغییر؛
 • چگونگی تاثیر تغییر بر افراد؛
 • فرایند تغییر؛
 • چگونگی ایجاد تعهد به تغییر.

 

انواع تغییر

دو نوع اصلی از تغییر وجود دارد: استراتژیک و عملیاتی.

 

تغییر استراتژیک

تغییر استراتژیک به مسائل گسترده، بلندمدت و سازمانی می‌پردازد. این نوع تغییر به حرکت به‌سوی یک وضعیت در آینده توجه داردو وضعیتی که از پیش و با استفاده از چشم‌انداز و جایگاه استراتژیک سازمان تعیین‌شده است. این نوع از تغییر دربرگیرنده هدف و مأموریت سازمان، فلسفه تجاری آن در مسائلی چون رشد، کیفیت، نوآوری و ارزش‌های مربوط به افراد، و برآورده کردن نیازهای مشتریان و فن‌آوری‌های مورد استفاده در سازمان است. 

 

تغییر عملیاتی

تغییر عملیاتی به سیستم‌ها، فرایندها، ساختارها یا فن‌آوری‌های جدیدی مربوط می‌شود که تاثیری آنی بر روی شیوه کار بخشی از سازمان خواهند داشت. بااین‌حال چنین تغییری می‌تواند نسبت به تغییرات کلی استراتژیک تاثیر بیشتری روی افراد داشته باشد و باید به همان اندازه با دقت و احتیاط با آن برخورد کرد.

 

افراد چگونه تغییر می‌کنند

 افراد انتخاب‌هایی آگاهانه در مورد رفتارشان انجام می‌دهند و اطلاعاتی که برای این انتخاب‌ها از آن استفاده می‌کنند، از محیطشان بیرون می‌آید. انتخاب‌های افراد مبتنی بر این موارد است:

 • چیزهایی که برای آن‌ها مهم است؛
 • نظراتی که در مورد توانایی خودشان در رفتار به شکلی خاص دارند؛
 • عواقبی که فکر می‌کنند بعد از رفتاری که انتخاب کرده‌اند رخ خواهند داد.

 

 

فرایند تغییر

آن‌گونه که روزابت ماس کانتر می‌گوید تغییر یعنی فرایند تحلیل «گذشته برای شکل دادن به اعمال کنونی و لازم برای آینده». این فرایند شامل حرکت از یک وضعیت کنونی، به یک وضعیت انتقالی، و در نهایت به وضعیت موردنظر در آینده است. نقطه آغاز این فرایند آگاهی از نیاز به تغییر است. تحلیل وضعیت کنونی و عواملی که آن را شکل داده‌اند منجر به تشخیص خصوصیات متمایز این وضعیت شده و نشانه‌هایی از جهتی که باید به سمت آن دست به عمل زد در اختیار می‌گذارد. پس از آن می‌توان مسیرهای احتمالی را تشخیص داده و ارزیابی کرد و در مورد کار موردنظر تصمیم گرفت. بدین ترتیب لازم است تا در مورد چگونگی حرکت از اینجا به آنجا تصمیم‌گیری شود. در این وضعیت انتقالی، مدیریتِ فرایندِ تغییر یک بخش حیاتی از فرایند تغییر محسوب می‌شود. 

 

رویکرد به مدیریت تغییر

مایکل بیرو همکارانش در مقاله‌ای در مجله مهم هاروارد بیزنس ریویو با نام «چرا برنامه‌های تغییر منجر به تغییر نمی‌شوند» به این موضوع اشاره می‌کنند که چنین برنامه‌هایی پیرو نظریه‌ای در حوزه تغییر هستند که از اساس مشکل دارد. این نظریه می‌گوید تغییر در نگرش منجر به تغییر در رفتار می‌شود. «بر اساس این مدل، تغییر، تجربه‌ای مثل تبدیل است. برای مثال وقتی افراد «مذهبی می‌شوند» حتما در رفتار آن‌ها هم تغییر حاصل خواهد شد.»

 

راهنمایی‌های در مورد مدیریت تغییر

 • دستیابی به تغییرِ پایدار نیازمند داشتن تعهد قوی و رهبری بلندنظر از سمت بالا است.
 • درک فرهنگ سازمانی و اهرم‌های تغییری که می‌توانند بیشترین تاثیر را در آن داشته باشند بسیار ضروری است.
 • کسانی که مدیریت تغییر در سطوح مختلف به آن‌ها مربوط می‌شود باید دارای مهارت‌های ذاتی و رهبری متناسب با موقعیت سازمان و استراتژی‌های تغییر در آن باشند.
 • ایجاد یک محیط کاری مناسب برای تغییر اهمیت بسیار دارد.
 • تغییر اشاره‌ای ضمنی به جریانی از فعالیت‌ها در طول زمان دارد و «ممکن است نیازمند تحمل تلاش‌های بی‌ثمر یا پرداختن به مراحل جزئی و قدم‌به‌قدمِ تنظیم و اصلاح باشد.
 • تغییر همیشه در کنار موفقیت شامل شکست هم می‌شود. باید انتظار شکست‌ها را داشته باشیم و از آن‌ها بیاموزیم..
 • ایجاد تغییر در رفتار افراد از طریق تغییر فرایندها، ساختارها و سیستم‌های سازمان ساده‌تر از تغییر دادن نگرش‌ها یا فرهنگ سازمانی است.
 • همیشه افرادی در سازمان وجود دارند که به استقبال فرصت‌ها و چالش‌های موجود در تغییر می‌روند. آن‌ها کسانی هستند که باید به‌عنوان اجراکنندگان تغییر انتخاب شوند.
 • اگر افراد درگیر احساس کنند که، چه به‌صورت ضمنی و چه به‌صورت عینی، پس از تغییر در وضعیت بدتری قرار خواهند گرفت، مقاومت در برابر تغییر امری ‌اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. چنین واکنشی نتیجه مدیریت ناکارآمد تغییر خواهد بود.
 • در عصر رقابت جهانی، نوآوری فن‌آوری، تلاطم، ناپیوستگی، و حتی آشوب، تغییر یک فرایند ‌اجتناب‌ناپذیر و حتی ضروری است. سازمان باید تمام تلاش خود را برای توضیح دلیلِ اهمیتِ اساسیِ تغییر، مدیریت تغییر و چگونگی تاثیر آن بر دیگران صورت دهد. علاوه‌براین، همه تلاش‌های ممکن باید برای حفاظت از منافع افرادی که تحت تاثیر تغییر قرار می‌گیرند انجام شود.

 

به دست آوردن تعهد به تغییر

همه این راهنمایی‌ها به یک مسیر اشاره دارند: پس از تصمیم‌گیری در مورد چرایی لزوم تغییر، چیستی اهداف و چگونگی دستیابی به آن‌ها، مهم‌ترین کار به دست آوردن تعهد همه طرف‌های درگیر به تغییرِ پیشنهادی است.

استراتژی به کار گرفته شده برای دستیابی به تعهد به تغییر باید فازهای زیر را در برگیرد:

 1. آماده‌سازی – در این فاز با فرد یا افرادی که احتمالاً تحت تاثیر تغییرِ پیشنهادی قرار می‌گیرند تماس گرفته شده و به آن‌ها در مورد این تغییر اطلاع داده می‌شود.
 2. پذیرش – در فاز دوم، اطلاعاتی در مورد هدف تغییر، روش پیشنهادی اجرای آن و تأثیراتی که بر روی طرف‌های درگیر خواهد داشت ارائه می‌شوند. در اینجا هدف دستیابی به درکی از چیستی تغییر و به دست آوردن واکنشی مثبت نسبت به آن است. در طول این فاز میزان مثبت یا منفی بودن تغییرات را می‌توان مورد توجه قرار داده و به شکلی متناسب با آن‌ها دست به عمل زد. 
 1. تعهد - در طول فاز سوم، تغییر اجرا و عملیاتی می‌شود. باید بر فرایند تغییر و واکنش افراد به آن نظارت شود. تأخیرها، شکست‌ها، مشکلات پیش‌بینی‌نشده و واکنش‌های منفی از سوی کسانی که با واقعیت تغییر روبرو شده‌اند احتناب‌ناپذیر خواهند بود. حتما باید به این واکنش‌ها پاسخ داده شود و بر اساس انتقادات صحیح، دست به عمل زده و یا دلایل لزوم ادامه فرایند تغییر برحسب برنامه قبلی به افراد توضیح داده شوند.

پس از اجرای فرایند تغییر، هدف پذیرش و درونی کردن آن است چرا که پس از مدتی استفاده از آن، ارزشش کم‌کم آشکار خواهد شد. در این مرحله تصمیم گرفته می‌شود که آیا تغییر را باید ادامه داد، اصلاح کرد یا حتی رها و متوقف نمود در واقع مدیریت تغیر اعمال می شود. در اینجا هم باید نظرات طرف‌های درگیر مورد توجه  قرار گیرند.در نهایت، و در صورت لزوم پس از اصلاحات بیشتر، تغییر به‌صورت رسمی درآمده و تبدیل به بخشی غیرقابل‌حذف از فرهنگ و عملیات سازمانی می‌شود.

 

با تشکر 

مدیرسازان

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی