یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ورود کاربران

موانع موجود در ارتباطات

ما آنچه را می‌شنویم که می‌خواهیم بشنویم

وقتی کسی سخن می‌گوید چیزی که ما شنیده یا درک می‌کنیم بستگی زیادی به تجربه و پیشینه خود ما دارد. ما به جای شنیدن آنچه افراد به ما گفته‌اند، چیزی را می‌شنویم که ذهنمان می‌گوید آن‌ها گفته‌اند. ما پیش‌فرض‌هایی در مورد آنچه فرد می‌خواهد بگوید داریم و اگر چیزی که او می‌گوید در چارچوب مورد نظر ما نگنجد، گفته او را آن‌قدر اصلاح می‌کنیم تا در آن چارچوب بگنجد. 

ما اطلاعات مخالف را نادیده می‌گیریم

ما معمولا ارتباطاتی که با باورهای ما متضاد باشند را نادیده گرفته یا رد می‌کنیم. اگر هم این ارتباط رد نشود ما راهی برای چرخش و تغییر معنای آن پیدا می‌کنیم تا درنهایت با پیش‌فرض‌های ما هماهنگ شود.

وقتی یک پیام با باورهای موجود ناهمخوان است، گیرنده اعتبار آن را رد کرده، از دوباره در معرض آن قرار گرفتن خودداری کرده، به‌سادگی آن را فراموش کرده و در خاطره خود چیزی که شنیده است را تغییر می‌دهد.

نظرات ما در مورد فرستنده پیام

برای ما جدا کردن احساسات شخصی در مورد گوینده یک سخن و آنچه از او می‌شنویم کار دشواری است. در این حالت ممکن است انگیزه‌هایی غیرواقعی به فرستنده نسبت داده شوند. اگر ما کسی را دوست داشته باشیم احتمال قبول کردن حرفی که او می‌زند– فارغ از درست یا غلط بودنش- نزد ما بیشتر از احتمال پذیرفتن حرف کسی که از او بدمان می‌آید.

تاثیرگذاری گروه روی ما

گروهی که ما خود را عضوی از آن می‌دانیم و با آن همذات‌پنداری داریم روی رفتارها و احساسات ما تاثیر می‌گذارد. چیزی که گروه می‌شنود وابسته به منافعش است. احتمال اینکه کارگران به حرف همکارانشان، که تجربیاتی مشترک با آن‌ها دارند، گوش بدهند بیشتر است تا اینکه به حرف افرادی از بیرون مثل مدیران یا مسئولان اتحادیه گوش دهند.

ارتباطات غیرکلامی

ما وقتی تلاش داریم تا معنای آنچه افراد می‌گویند را بفهمیم به کلماتی که می‌گویند گوش می‌دهیم ولی در کنار آن از نشانه‌های دیگر معنادار هم کمک می‌گیریم. توجه ما نه ‌فقط معطوف به آنچه افراد می‌گویند، که به شیوه گفتن آن‌ها هم هست. ما از چیزی که با نام زبان بدن شناخته می‌شود، یعنی چشم‌ها، حالت دهان، عضلات صورت و حتی حالت ایستادن فرد، تاثیر می‌گیریم.

احساسات

احساسات ما در توانایی ما برای انتقال یا دریافت پیامِ حقیقی تاثیرگذار هستند. وقتی نگران یا مضطرب باشیم چیزی که می‌شنویم به نظرمان تهدیدکننده‌تر از زمانی می‌رسد که همان حرف را در هنگام امنیت و آرامش کامل می‌شنویم. وقتی عصبانی یا افسرده هستیم معمولا درخواست‌ها یا ایده‌های خوبی که در حالت عادی به نظر منطقی هستند را رد می‌کنیم.

در یک بحث‌وجدل داغ، بسیاری از حرف‌هایی که زده می‌شوند احتمالاً به‌درستی درک نشده یا در فاصله طی شده از گوینده تا شنونده به شکلی وحشتناک تغییر شکل پیدا می‌کنند.

اختلال

هرگونه تداخل در ارتباطات یک «اختلال» (Noise) محسوب می‌شود. ممکن است یک اختلال، واقعی و به‌صورت سروصدا یا امثال آن باشد و از شنیده شدن پیام جلوگیری کند یا ممکن است اختلال به شکل اطلاعات گیج‌کننده یا منحرف‌کننده‌ای باشد که معنا را تغییر داده یا می‌پوشانند.

اندازه

هر چه سازمان بزرگ‌تر و پیچیده‌تر باشد، مشکل ارتباطات در آن بیشتر است. هر چه سطوح مدیریتی و نظارتی که پیام باید از آن‌ها بگذرد بیشتر باشند، احتمال تغییر یا سوءتعبیر آن بالاتر می‌رود.

کنار زدن موانع ارتباطات

خود را با جهان گیرنده پیام مطابقت دهید

تلاش کنید تا تاثیر آنچه می‌خواهید بنویسید یا بگویید را بر روی احساسات و رفتار گیرنده آن پیش‌بینی کنید. پیام را به‌گونه‌ای آماده کنید که با ادبیات، علائق و ارزش‌های گیرنده هماهنگ باشد. به امکان سوءتعبیر اطلاعات به دلیل تعصبات، تأثیرات دیگران و گرایش افراد به رد کردن چیزهایی که نمی‌خواهند بشنوند توجه داشته باشید.

بازخورد بگیرید

اطمینان حاصل کنید که پاسخی از گیرنده پیام دریافت می‌کنید و این پاسخ به شما نشان می‌دهد چه مقدار از پیام ابتدایی درک و فهمیده شده است.

از ارتباطات رو در رو استفاده کنید

تا حد امکان به‌جای ارسال نامه یا ایمیل به افراد با آن‌ها صحبت کنید. در این حالت است که می‌توانید بازخورد بگیرید. در این وضعیت شما می‌توانید بسته به واکنش آن‌ها پیام خود را اصلاح کرده یا تغییر دهید. شما همچنین در این حالت می‌توانید پیام را به شیوه‌ای انسانی‌تر و مفهوم‌تر انتقال دهید و این موضوع کمک می‌کند تا تعصبات کنار زده شوند.

انتقادات کلامی معمولا سازنده‌تر از نکوهش‌های کتبی، که همیشه سخت‌گیرانه‌تر به نظر می‌رسند، هستند.

از راه‌های تقویتی استفاده کنید

شما ممکن است مجبور باشید برای انتقال پیام خود آن را به چند شیوه گوناگون ارائه کنید. بر نقاط مهم تاکید مجدد کرده و بر اساس آن‌ها جلو بروید.

از زبانی ساده و سرراست استفاده کنید

این مورد واضح به نظر می‌رسد ولی بسیاری از افراد چیزی که می‌خواهند بگویند را با اصطلاحات تخصصی، کلمات سخت و جملات پیچیده، شلوغ و نامفهوم می‌کنند.

اعمالتان را با حرفتان متناسب کنید

ارتباطات برای تاثیرگذاری باید اعتبار داشته باشند. هیچ چیزی بدتر از این نیست که قول همه چیز را بدهید و بعد نتوانید به آن عمل کنید. وقتی می‌گویید کاری را انجام خواهید داد، آن را انجام دهید. دفعه بعد احتمال باور کردن حرف‌هایتان بسیار بیشتر می‌شود.

از کانال‌های ارتباطی مختلف استفاده کنید

برخی ارتباطات باید برای انتقال سریع و بدون تغییر در مسیر، به‌صورت کتبی منتقل شوند ولی در هنگامی که امکانش وجود دارد ارتباطات کتبی را با سخنان شفاهی تکمیل کنید. به همین ترتیب یک مذاکره شفاهی باید با یک سند کتبی تقویت شود.

مشکلات مربوط به اندازه را کاهش دهید

اگر می‌توانید تعداد سطوح مدیریتی را کاهش دهید. افراد را تشویق کنید تا در ارتباطات به میزان قابل‌قبولی غیررسمی باشند. برای اینکه ارتباطات مربوط به مسائل مشترک راحت‌تر رخ دهند اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌ها در کنار هم صورت می‌گیرند.

 

با تشکر 

مدیرسازان

 

                                                

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی