سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

دلبستگی و تعهد کارمندان را به عبارت دقیق‌تر می‌توان به‌عنوان اتفاقی تعریف کرد که وقتی روی می‌دهد که افراد نسبت به شغلشان علاقه و در مورد آن حسی مثبت، و حتی هیجان‌زده داشته باشند، حاضر باشند برای انجام کار با بهترین توانایی خود و با استفاده از «تلاشی خودخواسته» قدمی اضافه برداشته، یعنی کاری بیش از آن‌که در حالت عادی از آن‌ها انتظار می‌رود و خارج از شرح وظایفشان است انجام دهند، و نسبت به سازمان و ارزش‌هایش متعهد باشند.

همان‌طور که در گزارش مدیریت افراد آمده است، تحقیقاتی که توسط موسسه رسمی کارگزینی و توسعه انجام شده‌ نشان می‌دهد که دلبستگی و تعهد کارکنان از سوی مدیران بدی که فاقد مسئولیت‌پذیری بوده، استرس را منتقل کرده، از فرارسیدن ضرب‌الاجل‌ها وحشت کرده و رفتاری مستبدانه با کارکنانشان دارند صدمه می‌بیند. مدیرانی که تحت فشار آرام بوده، با کارکنانشان مشورت کرده و در مورد پیشرفت شغلی افراد با آن‌ها گفتگو می‌کنند احتمالاً از دلبستگی و تعهد شغلی بالاتری در کارکنان خود سود برده و شاهد سطح پایین‌تری از استرس و غیبت در میان اعضای تیمشان خواهند بود.

دلبستگی و تعهد را می‌توان با فعالیت‌هایی در سطح سازمانی هم افزایش داد ولی این مدیران خط و رهبران تیم هستند که بیشترین توانایی تاثیرگذاری در این زمینه را دارند.

 

سازمان‌ها می‌توانند چه کاری انجام دهند

دیوید گست اشاره می‌کند که دلبستگی و تعهد را می‌توان بدین ترتیب به دست آورد:

.... از طریق رهبری کارآمدِ یک فرهنگ مثبت و قدرتمند که اجرای ارزش‌های سازمان را تضمین می‌کند؛ از طریق مدیریتی قوی که از کار کارمندان و رفاه آن‌ها پشتیبانی می‌کند؛ از طریق طراحی دقیق سیستم‌ها و مشاغل به صورتی که به کارمندان اجازه دهند از دانش و مهارت‌های خودشان به‌طور کامل استفاده کرده و نقشی مفید داشته باشند؛ از طریق تاثیرگذار کردن صدای کارمند؛ و از طریق فراهم آوردن منابع، ابزارها و اطلاعات مناسب برای داشتن عملکردی مؤثر.

در شرکت لندز اند، تفکری که در پس شیوه الهام‌بخشیدن به کارکنان وجود دارد بسیار ساده و سرراست است. رضایت کارکنان به انجام مقداری کار بیشتر ناشی از احساس غرور آن‌ها نسب به اعتبار سازمان در کیفیت، خدمات و ارزش‌هایش است. همین امر هم باعث ایجاد تفاوت بین یک تجربه خوب و یک تجربه بد برای مشتری می‌شود.

جاستین کینگ مدیرعامل شرکت سینزبری، تاکید دارد که: «در کسب‌وکار ما با تقریباً 150 هزار کارمند، تعهد و دلبستگی به کار یک مسئله کلیدی است. در کسب‌وکارهایی با مقیاس ما بدون تعهد و دلبستگی کار اصلا شروع نمی‌شود». برای کسانی که در سینزبری کار می‌کند تعهد و دلبستگی تنها در حالتی ممکن بود که سه شرط برآورده می‌شدند:

  • آن‌ها در مورد کاری که از آن‌ها انتظار می‌رفت درکی روشن داشتند؛
  • آن‌ها مهارت‌های لازم برای انجام آن کار را دارا بودند؛
  • آن‌ها کاری که باید انجام می‌دادند را درک می‌کردند.

این سه شرط با طراحی خوب شغلی، برنامه‌های یادگیری و رشد، مدیریت عملکرد، و بهبود کیفیت رهبریِ مدیرانِ خط محقق می‌شدند. علاوه بر این پاداش، به معنای وسیع خود و هم به شکل مالی و هم به شکل غیرمالی، هم می‌تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد.

 

شما چه کار می‌توانید بکنید

توسعه تعهد و دلبستگی در کارمندان با شیوه طراحی و ساختار مشاغل شروع می‌شود. شما به‌عنوان مدیر یا رهبر تیم تاثیر زیادی روی این مسئله دارید. شما با فراهم کردن موارد زیر می‌توانید به افزایش تعهد و دلبستگی شغلی افراد کمک کنید.

  • جذابیت و چالش – میزان جذابیت کار به‌خودی‌خود و ایجاد اهداف سخت برای افراد.
  • تنوع – میزان نیاز فرد به مهارت‌ها و توانایی‌های متنوع برای انجام فعالیت‌های مربوط به شغلش.
  • استقلال – آزادی و استقلال فرد در موارد مختلف از جمله تصمیم‌گیری شخصی، قدرت انتخاب، تعیین برنامه کاری و تصمیم‌گیری در مورد سازوکار انجام آن و مسئولیت شخصی کارمند در مورد نتیجه کار؛
  • هویت کار – میزان نیاز به انجام کامل یک بخش کاری مستقل و قابل تشخیص در هر بخش کار؛
  • اهمیت کار – میزان تاثیر انجام کار در بوجود آمدن یک نتیجه نهایی قابل‌توجه و تاثیر قابل‌توجهی که روی زندگی و کار دیگر افراد دارد.

همه این عوامل تحت تاثیر کیفیت رهبری قرار دارند. این نکته حیاتی است. شما می‌توانید با شیوه‌ای که افراد را رهبری می‌کنید در دستیابی آن‌ها به تعهد و دلبستگی شغلی، و در نتیجه عملکرد بالاتر، تاثیر بسزایی داشته باشید. برای این کار باید تلاش کرد تا از وجود خصوصیات بالا در مشاغل افراد اطمینان حاصل شود.

البته این مسائل بیشتر بستگی به شیوه مدیریت و رهبری کارمندان توسط شما دارد تا فرایندهای رسمی طراحی شغل. شما معمولا اختیار بالایی در چگونگی تقسیم وظایف و میزان تفویض اختیارات دارید. شما می‌توانید بازخوردهایی ارائه کنید که نشان می‌دهند مشارکت‌های افراد مورد توجه قرار گرفته‌اند و می‌توانید اهمیت کار آن‌ها را اعلام کنید.

 

  با تشکر

مدیرسازان

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی