سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

رهبری شامل چه چیزهایی می‌شود

1. نیازهای کاری – به انجام رساندن کار. رهبران کاری که از گروه انتظار می‌رود انجام دهند را کاملا روشن کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که هدف گروه محقق می‌شود. اگر چنین نباشد، نتیجه ناراحتی، ناهماهنگی و انتقاد بوده و شاید درنهایت به ازهم‌پاشیدگی گروه بیانجامد.

2.نیازهای فردی – ایجاد هماهنگی میان نیازهای فرد و نیازهای کاری و گروه

3.نیازهای مربوط به نگهداری از گروه – ایجاد و حفظ روحیه تیمی و روابط مؤثر بین افراد گروه. این روابط در صورتی مؤثر خواهند بود که منجر به دستیابی به اهداف کاری و ایجاد احساس وجود یک هدف مشترک در میان افراد گروه شوند.

 

رهبران واقعی

رهبران واقعی واقعاً می‌خواهند با رهبری خود به دیگران خدمت کنند. آن‌ها بیش از آنکه در اندیشه به دست آوردن قدرت، پول یا پرستیژ برای خودشان باشند، به قدرت بخشیدن به افراد تحت رهبری خود جهت تاثیرگذاری [در جهان اطراف] علاقه‌ دارند. آن‌ها با هدف، معنا و ارزش رهبری می‌کنند. آن‌ها روابطی پایدار با افراد شکل می‌دهند. دیگران از آن‌ها پیروی می‌کنند چون آن‌ها می‌دانند کجا ایستاده‌اند. این رهبران ثابت‌قدم بوده و خود، ناظمِ خود هستند (Self-Disciplined)

 

 

سبک‌های رهبری

سبک‌های متعددی برای رهبری وجود دارند اما هیچ سبکی وجود ندارد که الزاماً در همه شرایط از سبک‌های دیگر بهتر باشد. رهبران را می‌توان به شکل زیر طبقه‌بندی کرد:

کاریزماتیک/غیر کاریزماتیکرهبران کاریزماتیک متکی به شخصیت، خصوصیات الهام‌بخش و «هاله» اطراف خود هستند. آن‌ها رهبرانی با چشم‌انداز مشخص و نگاهی به آینده هستند که تمرکزشان بر دستیابی به اهداف بوده، به شکلی کاملا حساب‌شده ریسک کرده و ارتباطات خوبی برقرار می‌کنند. رهبران غیر کاریزماتیک کسانی هستند که بیشتر روی دانششان در مورد انجام کار (قدرت در دست کسی قرار می‌گیرد که دانش داشته باشد)، رویکرد تحلیلی، اعتمادبه‌نفس درونی و بی‌سروصدا، و خونسردی‌شان در مواجهه با مسائل تکیه دارند.

مستبد/دموکرات – رهبران مستبد تصمیماتشان را تحمیل کرده و با استفاده از جایگاهشان افراد را مجبور به انجام کاری که می‌گویند می‌کنند. رهبران دموکرات افراد را به مشارکت بیشتر و درگیر شدن در فرایند تصمیم‌گیری تشویق می‌کنند.

توانمندساز/کنترل‌گر – رهبران توانمندساز با چشم‌اندازشان از آینده الهام‌بخش افراد بوده و به آن‌ها قدرت می‌دهند تا به اهداف تیم دست پیدا کنند. رهبران کنترل‌گر به افراد دستور می‌دهند و از این طریق آن‌ها را با خود منطبق می‌کنند.

تراکنشی (Transactional)/ تحولی (Transformational) – رهبران تراکنشی پول، شغل و امنیت را برای به دست آوردن سرسپردگی معامله می‌کنند. رهبران تحولی به افراد انگیزه می‌دهند تا به دنبال اهداف بالاتر باشند.

چیزی به اسم سبک رهبری ایده آل وجود ندارد. موقعیتی که رهبران در آن قرار داشته و تیم‌هایشان در آن کار می‌کنند بر رویکرد انتخابی رهبران تاثیرگذار است. همه چیز بستگی دارد. عواملی که بر میزان مناسب بودن یک سبک تاثیر می‌گذارند شامل نوع سازمان، ماهیت کار، خصوصیات گروه، و مهم‌تر از همه، شخصیت خود رهبر می‌شوند.

ممکن است وقتی انتظار بالایی از تیم برای دستیابی به نتایج وجود داشته و می‌توان اعضای تیم را تشویق کرد که خود را با این شرایط هماهنگ کنند انتخاب یک رویکرد مبتنی بر دستیابی به اهداف مناسب باشد. یک رویکرد مبتنی بر کار (مستبد، کنترل‌گر، دستوری) ممکن است در شرایط اضطراری یا بحرانی لازم باشد. این رویکرد در شرایطی که رهبر دارای قدرت و پیشینه رسمی بوده و کاری که در دست است ساختار  مناسبی داشته باشد می‌تواند جواب بدهد، ولی همیشه اینطور نخواهد بود. در چنین شرایطی برخی از گروه‌ها، ممکن است آمادگی بیشتری داشته باشند که به آن‌ها دستور داده شده و گفته شود دقیقا چه کاری باید بکنند. گرچه یک رویکرد دموکراتیک‌تر می‌تواند نتیجه بهتری به همراه داشته باشد. در موقعیت‌های مبهم‌تر یا با ساختار غیردقیق‌تر، و در جایی که نتایج وابسته به همکاری خوب گروه در کنار هم و احساس وجود هدف مشترک میان آن‌ها هستند، احتمال دستیابی رهبرانی که به حفظ روابط خوب توجه بیشتری دارند (یعنی رهبران دموکراتیک، مشارکت‌جو و پشتیبان) به نتایج خوب و مناسب بیشتر است.

 رهبران خوب این توانایی را دارند که برحسب نیاز و موقعیت در سبک خود انعطاف‌پذیری نشان دهند.رهبران ضعیف سبک خود را به‌صورت دلبخواهی عوض کرده و به همین دلیل هم اعضای تیمشان گیج شده و نمی‌دانند باید در مرحله بعد انتظار چه چیزی را داشته باشند.

رهبران کارا همچنین می‌توانند سبک خود را در هنگام کار با تک‌تک اعضای تیم، بنا به خصوصیات این افراد تنظیم و هماهنگ کنند. برخی افراد نیاز به جهت‌دهی مثبت بیشتری نسبت به دیگران دارند. برخی دیگر بهترین پاسخ را زمانی می‌دهند که در فرایند تصمیم‌گیری همراه رئیس خود شرکت داشته باشند.تفاوت زیاد گذاشتن در شیوه رفتار با افراد یا ناپایداری در رویکرد رهبری، کاری اشتباه است.

 

چه چیزی باعث می‌شود یک نفر رهبر خوبی باشد؟

تفکرات جدید در مورد رهبری نشان می‌دهند که رهبران خوب افرادی مطمئن هستند که می‌دانند به کجا می‌خواهند بروند و چه کار می‌خواهند بکنند. آن‌ها توانایی در دست گرفتن امور، انتقال دیدگاهشان به تیم، به کار انداختن اعضای تیم و حصول اطمینان از دستیابی به اهداف مورد توافقشان را دارند. آن‌ها قابل‌اعتماد بوده، می‌توانند بر اعضای تیمشان تاثیرگذار گذاشته و احترام آن‌ها را کسب کنند. آن‌ها نسبت به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی داشته و در درک نیازها، رفتارها و نگرش‌های اعضای تیم مهارت دارند. آن‌ها مزیت مشاوره و دخیل کردن افراد در فرایند تصمیم‌گیری را درک می‌کنند.

 

رشد مهارت‌های رهبری

معمولا می‌گویند رهبران، رهبر زاده می‌شوند، نه آن که رهبر شوند. این جمله برای کسانی که از زمان تولد رهبر نبوده‌اند خیلی ناامیدکننده است. شاید این جمله در مورد برخی افراد خارق‌العاده که دیدگاهی خاص داشته، کاریزمایی درونی دارند و دارای یک توانایی ذاتی برای سلطه شخصیتی بر دیگران هستند، صادق باشد. اما حتی آن‌ها هم احتمالا در مواجهه با موقعیتی که نیاز به رهبری داشته، مجبور بوده‌اند این خصوصیات را رشد داده و بهبود بخشند.

در زیر یک برنامه 10 قسمتی برای این کار آورده شده‌ است:

منظور از رهبری را درک کنید.

تفاوت میان سبک‌های متفاوت رهبری را بشناسید.

سبکی که به نظرتان سبک بنیادین رهبری شما است را پیدا کنید.

از افراد دیگر، همکاران و حتی اعضای تیمتان بخواهید نظرشان را در مورد سبک رهبری شما و میزان کارایی این سبک به شما بگویند.

با توجه به این اطلاعات، ببینید برای اصلاح سبک خود به چه چیزی احتیاج داشته و چه کاری می‌توانید انجام دهید. به خاطر داشته باشید که شما در ادامه همین آدم باقی خواهید ماند. به عبارت دیگر، سبکتان همچنان باید یک سبک طبیعی برای شما باشد.

به موقعیت‌ها و مشکلات معمولی که به‌عنوان یک رهبر با آن‌ها روبرو می‌شوید بیاندیشید. آیا سبک رهبری شما، که در صورت نیاز اصلاح هم شده باشد، برای همه آن‌ها مناسب است؟ اگر نه، آیا می‌توانید در میان آن‌ها موقعیتی بیابید که یک سبک متفاوت برای آن بهتر باشد؟

توضیحات مختلف در مورد خصوصیات یک رهبر خوب را بررسی کرده و عملکرد خود را با استفاده از بررسی‌های موردی که در پایین آمده‌اند ارزیابی کنید. در مورد کاری که باید برای رفع هرگونه نقاط ضعف انجام دهید – کاری که می‌توانید انجام دهید- تصمیم‌گیری کنید.

به هر مدیری که می‌شناسید و برای او یا با او کار کرده‌اید فکر کرده یا او را مورد مشاهده و بررسی قرار دهید.

 

باتشکر

مدیرسازان

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی