سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

چرا برخی افراد در کار دشواری ایجاد می‌کنند

در هنگام بررسی دلیل دشوار بودن کار با برخی افراد توجه به یک نکته می‌تواند مفیدواقع شود: ممکن است در نظر آن‌ها شما کسی باشید که کار با او سخت است و نه آن‌ها. افراد در برابر چنین اتهامی واکنش خوبی ندارند. برای همین هم در هنگام ارزیابی موقعیت باید این پرسش را از خود بپرسید که مشکل به خاطر رفتار شما بوده یا آن‌ها.

دلایل بسیاری می‌تواند برای دشوار بودن کار با افراد وجود داشته باشد. در اینجا چند نمونه از این دلایل آورده شده است:

 • اختلاف‌نظر بنیادین در مورد سیاست‌ها؛

 • رقابت؛

 • ارزش‌های متفاوت در مورد چگونگی انجام کار؛

 • بی‌اعتنایی واقعی یا تصور بی‌اعتنایی؛

 • احساس بی‌ارزش انگاشته شدن فعالیت‌های فرد یا خود او؛

 • بلندپروازی عقیم مانده

 • دریافت نکردن توجهی که فرد احساس می‌کند لیاقت آن را دارد؛

 • وقتی فرد نتواند هر کاری می‌خواهد انجام دهد؛

 • فقدان اعتماد؛

 • عدم امنیت و تزلزل؛

 • فشار بیش‌ازحد، که می‌تواند واقعی یا تصور شده باشد.

 

10شیوه برای ریدگی به افراد مشکل دار

 تا جایی که امکان داردپیش از بروز مشکلات، انتظار وقوع آن‌ها را داشته باشید.

 اگر مشکلی بروز پیدا کرد یا انتظار بروز آن می‌رفت، رفتار خودتان را به‌شدت مورد ارزیابی و سنجش قرار دهید.. سوالات اساسی که شما باید بپرسید این‌ها هستند: «آیا مشکلی وجود دارد؟ و «ما برای حلش چه کار می‌توانیم بکنیم؟» (تاکیدتان روی «ما» باشد. رویکردهای مشترک حل مسئله همواره بهترین نتایج را به همراه دارند

 شاید پیش‌بینی رفتارهای مشکل‌دار کار دشواری باشد. ممکن است بالاخره این رفتارها اتفاق بیافتند. در این حالت شما باید تلاش داشته باشید تا دلیل یا دلایل بروز این رفتارها را تحلیل کنید.

در جایی که مسائل خاصی وجود دارند، در مورد این مسائل با فرد گفتگو کنید.. هدف باید «مفید و سازنده بودن» باشد.

در هنگامی که با افراد پرخاشگر سر و کار دارید، با داشتن رفتاری قاطع، موقعیت خود را حفظ کنید.مسئله‌تان را مطرح کنید، پرسش‌هایی بپرسید تا فرد تشویق شود دلیل مشکل را توضیح دهد و در مورد چگونگی حل آن با او صحبت کنید.

همواره آرام بمانید. از کوره در رفتن در برابر کسی که عصبانی است شما را به هیچ جا نمی‌رساند.

سعی کنید با افراد مشکل‌دار به‌صورت منطقی و با دلیل و برهان صحبت کنید. ولی اگر فرد چنان عصبانی یا ناراحت بود که نمی‌توانست به حرف شما گوش دهد، شاید بهتر باشد با جملاتی در این راستا که برای نگاه دوباره به موقعیت نیاز به زمان است، و «بعدا با هم می‌نشینیم و درباره کاری که باید انجام شود حرف می‌زنیم» او را به حال خود بگذارید.

از تاکتیک‌ها اجتناب تنها به‌عنوان راهبردهایی کوتاه‌مدت استفاده کنید. این تاکتیک‌ها مسئله اصلی را حل نمی‌کنند.

 در مورد کلماتی که به کار می‌برید به‌دقت فکر کنید. سعی کنید حرف‌های شما محدود بوده و بگذارید طرفتان حرف خودش را بزند.

همیشه سعی کنید در مورد این که مشکلی وجود دارد به توافق برسید. تلاش کنید تا با با طرح پرسش راه‌هایی برای رسیدگی به این مشکل پیدا کرده و در مورد برنامه عملیاتی آن توافق کنید.

 

چطور به رفتارهای منفی رسیدگی کنیم

گاهی مدیران و رهبران تیم با رفتار منفی از سوی یکی از اعضای تیمشان روبرو می‌شوند. این رفتار ممکن است به شکل عدم علاقه نسبت به کار، همکاری نکردن با شما یا دیگر اعضای تیم، غرولند کردن از کار یا شرایط کاری، گله‌مند شدن درهنگام درخواست انجام وظیفه‌ای کاملا معقول، اعتراض شدید نسبت به درخواست کار اضافه (و حتی خودداری از انجام آن کار)  یا حتی در موارد شدید، توهین و بی‌احترامی باشد.

افرادی که رفتار منفی از خود به نمایش می‌گذارند ممکن است آشکارا مخل فعالیت‌ها نباشند ولی به شکلی پنهان نسبت به دیگران احساس آزردگی و عصبانیت دارند. آن‌ها حسی منفی داشته، در جلسات زیر لب غرولند کرده و هیچ شور و شوقی ندارند.

تا وقتی که فرد کار خود را در حد قابل قبولی انجام دهد و دیگر اعضای تیم را ناراحت نکند شما به‌عنوان مدیر می‌توانید رفتار منفی را تا حدی تحمل کنید ولی اگر رفتار منفی به این معنا است که فعالیت‌های فرد قابل قبول نبوده یا مخل کار هستند، آن‌وقت باید دست به عمل بزنید. افراد منفی بیشتر ساکت‌اند ولی اغلب در مورد چیزی خشمگین هستند؛ رفتار منفی آن‌ها راهی آسان برای بیان این خشم است. برای رسیدگی به مشکل لازم است ابتدا دلیل خشمگین بودن فرد را پیدا کنید.

 

رسیدگی به مشکل

به دلیل تنوع بسیار بالای دلایل واقعی یا تخیلی رفتارهای منفی، رسیدگی به آن‌ها یکی از دشوارترین کارهایی است که یک مدیر باید انجام دهد. اگر عملی که در پاسخ به رفتار منفی صورت می‌گیرد ناپخته یا بدون توجه به احساسات طرف مقابل باشد، تنها نتیجه‌اش تشدید رفتار منفی خواهد بود. نتیجه این کار ممکن است به شروع فرایندهای انضباطی توسط شما منجر شود، اتفاقی که همیشه باید آخرین راه‌حل باشد.

 

10 رویکرد برای مدیریت رفتار منفی

 نوع رفتار منفی به نمایش گذاشته شده را مشخص کنید. نمونه‌های آن را ثبت کنید.

 در سریع‌ترین زمان ممکن با فرد در مورد این رفتار گفتگو کنید تا بتوانید در مورد این که این رفتار چیست و چه تاثیری دارد به توافق برسید.

اگر توافق حاصل نشد، نمونه‌هایی عینی از رفتار ارائه کنید و توضیح دهید که چرا باور دارید این رفتار منفی است.

در مورد دلایل رفتار منفی گفتگو کرده و تا جای ممکن آن‌ها را بپذیرید. این دلایل ممکن است مربوط به خود فرد، شما یا سازمان باشند.

در مورد راه‌حل‌های ممکن گفتگو و توافق کنید: فعالیت‌هایی که فرد، شما یا سازمان می‌توانند در این مسیر داشته باشند.

بر فعالیت‌های انجام شده و نتایج به دست آمده نظارت داشته باشید.

اگر بهبودی حاصل نشد و رفتار منفی تاثیر زیادی بر روی عملکرد فرد و تیم داشت، آنگاه فرایند انضباطی را شروع کنید.

با تذکر شفاهی شروع کرده و بخش‌هایی که رفتار باید در آن‌ها بهبود پیدا کند را نشان دهید. یک بازه زمانی مشخص کرده و در صورت نیاز در این مسیر به فرد پشتیبانی و کمک ارائه کنید.

اگر هیچ بهبودی حاصل نشد، یک تذکر رسمی صادر کنید. تا جای ممکن دقیق و جزئی چیزی که باید در طول یک دوره زمانی مشخص به دست آید را مشخص کرده و به عواقب انضباطی احتمالی اشاره کنید.

اگر رفتار منفی ادامه پیدا کرد و همچنان تاثیری شدید بر عملکرد داشت، آنگاه دست به اعمال انضباطی بزنید.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

 

 

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
 • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی