چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

تحلیل مدل کسب و کار

تحلیل مدل کسب و کار به دو مسئله کلیدی می‌پردازد: (1) سازمان چگونه ارزش ایجاد می‌کند؛ و (2) سازمان چگونه منابع، جایگاه‌ها یا دارایی‌های خاصی که باعث برتری رقابتی می‌شوند را ایجاد و تثبیت می‌کند. این کار می‌تواند شامل تحلیل چگونگی تولید ارزش در هر یک از مراحل زنجیره ارزش باشد (یک زنجیره ارزش، آن دسته از فعالیت‌هایی را مشخص می‌کند که در شرکت صورت گرفته و از نظر استراتژیک مرتبط با موضوع و توانایی‌های کلیدی سازمان هستند).

جانسون و همکارانش رویکردی کلی برای تحلیل مدل کسب و کار را در سه قدم پیشنهاد کرده‌اند:

قدم اول پذیرش این موضوع است که موفقیت با فکر کردن همیشگی به مدل کسب و کار حاصل نمی‌شود. موفقیت وقتی شروع می‌شود که به فرصتِ راضی کردن یک مشتری واقعی، که نیاز دارد کاری برایش انجام گیرد، فکر شود. قدم دوم ایجاد یک نقشه اولیه است که نشان می‌دهد شرکت شما چطور این نیاز را با سود برطرف می‌کند.... قدم سوم مقایسه این مدل با مدل کنونی شما و بررسی مقدار تغییر لازم برای بدست آوردن این فرصت است.

جانسون و همکارانش پیشنهاد می‌کنند که تحلیل باید متمرکز بر چهار عنصر مدل کسب و کار باشد:

  1. ارزش در نزد مشتری. این به معنای پیدا کردن ارزش‌ محصولات و خدمات کنونی در نزد مشتریان، یا کشف بخش‌هایی از خدمات و محصولات است که نزد مشتریان ارزش ندارند و سپس تشخیص آنچه ممکن است مشتریان در آینده بخواهند.

  2. فرمول سود. دستیابی به درکی بهتر در مورد این که فرمول کنونی سود در هر یک از سرفصل‌های خود تا چه حد کارایی مناسبی دارد (مدل درآمد، ساختار هزینه‌ها، مدل بودجه احتیاطی (Margin Model) و سرعت منابع (Resource Velocity)).

  3. منابع کلیدی. بررسی دقیق هر یک از منابع کلیدی (افراد، پول، برند، تجهیزات و غیره) برای تعیین میزان تناسب آن‌ها با کاری که در دست است. این کار به سازمان اجازه می‌دهد رشد کرده و در آینده هم بتواند در رقابت حضور داشته باشد.

  4. فرایندهای کلیدی. بازبینی هر یک از فرایندهای کلیدی مدیریتی و عملیاتی جهت ارزیابی تاثیرگذاری آن‌ها در حال حاضر و در آینده.

 

طراحی مدل کسب و کار

طراحی مدل کسب و کار از تحلیل آن تبعیت می‌کند. این کار نیازمند خلاقیت، بینش و مقدار زیادی اطلاعات و آگاهی نسبت به رقبا و تامین‌کنندگان مواد و خدمات مورد نیاز است. برای این کار موارد زیر لازم هستند:

محصولات یا خدمات جدید یا شیوه‌های بهبود محصولات یا خدماتی که برای مشتریان ارزشمند هستند را تشخیص دهید؛

بخش‌های نیازمند بهبود در فرمول سود، بخصوص از جهت جریان درآمد و هزینه‌ها را مشخص کنید؛

کاری که باید صورت گیرد را مشخص کنید تا کسب و کار حتما منابع مورد نیاز برای توسعه و رشد مدل خود را در اختیار داشته باشد.

برای ایجاد بهبود در فرایندهای توسعه برنامه‌ریزی کنید تا اطمینان حاصل شود که این فرایندها با اهداف کنونی و آینده کسب و کار همخوانی و تناسب دارند.

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی