سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷

ورود کاربران

 

پایه یک طرح فعالیت تجاری جدید

آشکار است که یک طرح فعالیت تجاری جدید وقتی با پیش‌بینی‌های واقع‌بینانه‌ای در مورد بازده سرمایه همراه باشد، قابل قبول‌تر و باورپذیرتر خواهد بود. هزینه سرمایه‌گذاری را می‌توان با تحلیل گردش پول نقد در آن سرمایه‌گذاری خاص و ارزیابی سودهایی که ممکن است از این گردش‌ بدست آید، توجیه کرد. هدف، نشان دادن این امر است که در ازای پرداخت مقدار مشخصی پول نقد در زمان حاضر، در طول یک دوره زمانی مقدار بیشتری پول دریافت خواهد شد. تکنیک‌های مختلفی برای ارزیابی سرمایه‌گذاری وجود دارند. از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به روش بازدهی (Payback)، نرخ بازده حسابداری (Accounting Rate of Return)، تنزیل جریان نقدینگی (Discounted Cash Flow) و ارزش خالص فعلی (Net Present Value) اشاره کرد. طرحی که برای یک ایده‌ محصولیِ جدید ارائه می‌شود را می‌توان بر اساس پاسخ‌هایی که به   هشت سوالات زیر داده می‌شوند تهیه کرد:

آیا این محصول به یک نیاز مشخص مصرف‌کنندگان پاسخ می‌گوید؟

این محصول را در چه بخشی از بازار می‌توان به فروش رساند؟

نسبت به محصولات موجود، این محصول چگونه ارزش بیشتری در اختیار مشتری می‌گذارد؟

آیا می‌توان این محصول را به خوبی و درست از محصولات جایگزین جدا و متمایز کرد؟

آیا این محصول به خوبی در طیف محصولات موجود جای می‌گیرد؟

آیا این محصول از مهارت‌ها و منابع موجود شرکت استفاده می‌کند؟

برای تولید و بازاریابی این محصولِ جدید نیاز به چه میزان سرمایه‌گذاری است؟

بازده سرمایه پیش‌بینی شده برای این سرمایه‌گذاری چیست؟

لازم به ذکر است که تدوین طرح فعالیت تجاری جدید در بخش‌هایی که به سختی می‌توان در آن‌ها تخمین‌های باورپذیری در مورد درآمد آینده ارائه کرد، کار دشوارتری است. یک مثال از این امر سرمایه‌گذاری برای آموزش است. ولی در این بخش‌ها هم باید برای ارائه طرحی کارآمد تلاش کرد.

 

ارائه طرح فعالیت تجاری جدید

شما به عنوان یک مدیر باید بتوانید طرح تجاری خود را، چه پس از دراختیار قرار دادن نسخه کتبی طرح و چه بدون آن، به خوبی ارائه کنید. شما باید افراد را قانع کنید تا به نظرات شما باور پیدا کرده و پیشنهادات شما را بپذیرند. شما برای این کار باید از آنچه به دنبالش هستید تصور واضحی داشته باشید و باید بتوانید نشان دهید که به خودتان باور دارید. اما تاثیرگذاری ارائه طرح توسط شما بیشتر از هر چیز بستگی به توجهی دارد که شما به آماده‌سازی این ارائه داشته‌اید.

 

آماده‌سازی

آماده‌سازی کامل و دقیق طرح برای ارائه اهمیتی حیاتی دارد. لازم است نه تنها به آنچه باید انجام شود و چرایی انجام آن به دقت فکر کرده باشید، بلکه باید به چگونگی واکنش افراد به این کارها هم توجه کنید. تنها در چنین حالتی است که شما می‌توانید در مورد چگونگی ارائه طرح خود تصمیم‌گیری کنید: تاکید بر سود بدون دست کم گرفتن هزینه‌ و پیش‌بینی مخالفت‌ها و آمادگی برای پاسخ‌گویی به آن‌ها. شما باید به پرسش‌های احتمالی مخاطبانتان فکر کرده و پیش از مطرح شدن این پرسش‌ها در ارائه خود به آن‌ها پاسخ دهید، یا حداقل پاسخ آن‌ها را آماده داشته باشید.

شما برای ارائه قابل قبول طرحتان نیاز به انجام سه کار دارید:

1. نشان دهید طرح شما مبتنی بر یک تحلیل دقیق و کامل از اطلاعات و واقعیات است و گزینه‌های جایگزین به درستی، و پیش از رسیدن به نتیجه، مورد بررسی کامل قرار گرفته‌اند. اگر مواردی را فرض کرده‌اید، باید نشان بدهید که این فرضیات معقول بوده و بر اساس تجربیات پیشین مربوط به موضوع و پیش‌بینی‌هایی قابل دفاع، که به موارد غیرقابل انتظار هم توجه داشته‌اند، صورت گرفته است این جمله  رابرت هلر را به خاطر داشته باشید که می‌گفت «قدرت طرح نمی‌تواند از قدرت ضعیف‌ترین فرضیه صورت گرفته در آن بیشتر باشد.»

2. سود را مشخص کنید – هم سود برای شرکت و هم سود برای اشخاصی که مخاطب این طرح هستند. در پیشنهادتان «خوب‌ها را رو بگذارید». تا جای ممکن سود طرح را به زبان مالی بیان کنید. سودهای انتزاعی، مثل رضایتمندی مشتری یا افزایش روحیه کارکنان را سخت می‌شود به دیگران قبولاند. ولی «اعداد عجیب و غریب» از خودتان درنیاورید و سراغ تعدادی توجیه اقتصادی که دربرابر هر گونه بررسی و بازبینی جدی فرو می‌ریزند نروید.

3. هزینه‌ها را آشکار کنید. به هیچ وجه سعی نکنید هزینه‌ها را پنهان کنید. واقع‌گرا باشد. اگر کسی بتواند نشان دهد شما هزینه‌ها را دست‌کم گرفته‌اید، طرحتان نابود می‌شود. بخاطر داشته باشید که هیئت مدیره دوست دارد دقیق بداند در ازای پولی که پرداخت می‌کند چه چیزی به دست می‌آورد. اعضای هیئت مدیره معمولا محتاط بوده و حاضر نیستند و نمی‌توانند چندان خطر کنند. به همین دلیل هم قانع کردن آن‌ها برای دست زدن به تجربه‌های جدید یا پروژه‌های پیلوت کار دشواری است. این اتفاق نمی‌افتد مگر آن که هیئت مدیره، کمیته یا فردی که طرح به او ارائه می‌شود بتواند سود این طرح و هزینه نهایی آن را به روشنی ببیند.

 

 

با تشکر

مدیرسازان

 

 

 

 

نظر خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرات شما پس تایید مدیریت نمایش داده میشود.
  • نظری پیدا نشد

درباره ما

کسب و کار ما مشخص است . آموزش  و مشاوره مهارت های نرم مدیریت ، مهارت های کسب و کار و مهارت های هوش مالی تخصص ماست.

محصولات ما به صورت تالیف و ترجمه انواع کتاب ، خدمات مشاوره حضوری ،آموزش های آنلاین ، محصولات صوتی و تصویری ،کارگاه ها و سمینار ها ،عرضه می شود.

 

تماس با ما

آدرس : سعادت آباد - بلوار پاکنژاد - خیابان شهید صبحی - پلاک 2 - واحد 1

تلفن : 22149617-021

فکس : 22149540-021

پیامک : 30008810149617

ایمیل : Info{at}modirsazan.com

مدیرسازان در شبکه های اجتماعی